Kaleiçi Gezilecek Yerler Ve Mekanlar Nerelerdir?

Antalya deyince akla ya doğa & sahiller ya da taa Helenistik döneme uzanan tarihi kalıntılar gelir. Ve Antalya’da görülecek hemen hemen her yer çok uzaktır, 1-2 saat yol tepersin. Bazı yerlerde yerelden çok turist vardır. Kışın da ıssızlaşır, insanın içini garip bir hüzün kaplar.

Kaleiçi, Antalya’nın beldelerini düşününce kafanızda canlanan her şeyin tam tersi:

Antalya deyince akla ya doğa & sahiller ya da taa Helenistik döneme uzanan tarihi kalıntılar gelir. Ve Antalya’da görülecek hemen hemen her yer çok uzaktır, 1-2 saat yol tepersin. Bazı yerlerde yerelden çok turist vardır. Kışın da ıssızlaşır, insanın içini garip bir hüzün kaplar.

Kaleiçi ise şehrin göbeğinde tarihi evleri ile fotoğraf makinalarınızı elinizden düşüremeyeceğiniz çok sevimli bir mahalle. Yani doğa değil, bir şehir kaçamağı. Ayrıca yazı, kışı da yok, yılın 365 günü gece hayatının, sosyal buluşmaların önemli merkezlerinden biri. Haliyle en az turist kadar da yerel Antalyalı var.

Sanırım Antalya’nın diğer görülecek yerleri en benzer yanı içinden denize girilebiliyor olması ama bu sizde yüzmeye Kaleiçi’ne gidilir intibası yaratmasın. Efsane Antalya plajları varken, buradaki minik plaj ile yetinmek istemezsiniz. Demek istediğim Kaleiçi’ndeyken canınız bi yüzüp gelmek isterse böyle bir imkan var.

Ayrıca Kaleiçi mimari dokusu ile Antalya’da öne çıkan tek yerleşim. O kadar hoş ki, Sığacık ile birlikte Türkiye’nin en tatlı ve en iyi korunmuş iki tarihi yaşayan yerleşimi olabilirler. Helenistik, Roma, Bizans Selçuklu ve Osmanlı devirlerinden bugüne şehrin kalbi olmuş, katman katman bir tarih var. Eski Antalya evleri, tatlı restoranlar, hediyelik eşya dükkanları, haftaiçi bile dolan barlar var.

Ufak bir yer olduğundan 2 – 3 saatte her yerini görürsünüz. Gelelim kaçırmayın dediğimiz yerlerine ama önce;

KALEİÇİ’NDE NEREDE KALINIR

Fotoğraf Kaynak: www.lavinsuiteshotel.com

Lavin Suites Hotel

Osmanlı’da bir Rum konağı olarak kullanılan otel şimdilerde butik otel olarak işletiliyor. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.
👉 Haritada 9 numara ile işaretlenmiş nokta.

Otantik Hotel

Tarihi Kaleiçi bölgesinde, otantik ve geleneksel bir Osmanlı evinin otele dönüştürülmüş hali. Hadrian Kapısı’na 50 metre mesafede oldukça merkezi bir konumda. Oda kahvaltı hizmeti sunan otelin a la carte restoranı ve şarapevi de var. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.
👉 Haritada 13 numara ile işaretlenmiş nokta.

Citrus Garden

Narenciye ağaçlı bahçesi, geleneksel mimarisi, merkezi konumu ile aile işletmesi ideal oda-kahvaltı konaklama seçeneklerinden. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.
👉 Haritada 11 numara ile işaretlenmiş nokta.

Kaleiçi’ndeki Diğer Oteller İçin TIKLAYIN

KALEİÇİ’NDEN BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN

Haritayı GoogleMaps‘te açmak için tıklayın.

1. Kaleiçi Asansör
2. Kaleiçi Yat Limanı
3. Mermerli Plajı
4. Keçili Park
5. Castle Cafe Restoran
6. Hıdırlık Kulesi
7. Karaalioğlu Parkı
8. Simurg
9. White Garden Hotel
10. Lavin Suites Hotel
11.Kaleiçi Meyhanesi
12. Justacandy Sweet Factory
13. Citrus Garden Hotel & Restaurant
14. Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi
15. Hadrian Kapısı
16. Börekçi Tevfik
17. Saat Kulesi
18. Seraser Fine Dining Restaurant
19. Holly Stone

1. Tarihi Hadrian Kapısı’ndan Kaleiçi’ne Girin

Hadrian yani Hadrianus Kapısı, Antalya’daki tüm tarihi yapılar arasında en iyi korunmuş yapılardan. M.S. 130 yılında Roma imparatoru Hadrianus adına yaptırılan kapı, uzun süre kullanım dışı kaldığından dolayı günümüze bu kadar bozulmadan kalmış. Çünkü sonradan yapılan surlar, kapının bir tarafını kapamış. Çok sonra surlar yıkılınca, kapı da gün yüzüne çıkmış. İki katlı, beyaz mermer sütunlu, oymalı ve kabartmalı zarif kapının altından mutlaka bir kere geçmelisiniz. Konum için tıklayın.
👉 Haritada 14 numara ile işaretlenmiş nokta.

2. Tarihi Sokaklar Çok Zarif, Bolca Yürüyün

Hadrian Kapısı’ndan girdiğiniz anda, Kaleiçi’ndesiniz. Bu mahalle, restore edilerek rengarenk boyanmış avlulu evleri ve dar sokaklarıyla meşhur Antalya merkezin tarihi bölgesi. Buradaki evlerden bazıları özellikle de konak olanlar, otel ve pansiyon olarak işletiliyor, bir kısmı ise hediyelik eşyalar ve el yapımı ürünler satan butik dükkanlar. Bize biraz Seferihisar’ın dokusunu hatırlattı. Antalya merkeze ayırdığınız vaktin bir kısmını kesinlikle Kaleiçi’nin bu dingin ve huzurlu sokaklarına ayırın.

3. Tekne Turu Yapıp, Falezlerin Üzerindeki Şehri Denizden Seyredin

Fotoğraf Kaynak: Omer Unlu / Flickr

Kaleiçi yat limanından kalkan teknelere binip, şehri denizden seyretmek de güzel bir fikir. İster günübirlik hem de saatlik turlara katılabilirsiniz ister bütçeniz dahilinde kendinize özel tekne kiralama opsiyonlarını gözden geçirirsiniz. Toplu turlar genellikle saat 10.00 gibi limandan çıkış yaparak Konyaaltı Plajı, Falezler, Çaltıcak gibi yerlere uğruyor. Birkaç belli noktada yüzme ve yemek molası veriyor. Akşamüstü saat 16.00 gibi de yavaştan dönüşe geçiyor. Gelmişken Antalya’nın diğer güzel beldelerine geçmek isteyenler için aynı şekilde Kemer’e, Side’ye ve Alanya’ya da turlar var.

4. Yazın Burada Yüzebileceğiniz Minik Bir Plajı Bile Var

Limanın yanında, falezin arkasındaki bu koy eskiden gözlerden uzak olduğu için Kadınlar Plajı olarak kullanılırmış. Plajın tepesine seyir terası yapınca (bu fotoğrafın çekildiği yer) olmuş Mermerli Plajı. 🙂 Fotoğrafta boş görünen sahil yazın şezlonglarla doluyor. Buralarda hep denizi dik kesen falezler olduğundan denize girebilecek yer pek olmuyor. Kaleiçi’ndeki otellerde kalanlar daha çok bu plajı kullanıyor. En Güzel Antalya Plajları için ise sizi başka bir yazımıza alalım.Konum için tıklayın.
👉 Haritada 3 numara ile işaretlenmiş nokta.

5. Justacandy Dükkanında Çay & Tatlı Yapın

Justacandy, aslında öyle kült bir Kaleiçi mekanı değil, hatta sahibi yabancı genç bir bayan ama içine girince “Tipini yerim” diyeceğiniz, yaptığı şekerlemelerden de tatlı bir yer. O kadar pozitif bir hissiyatı vardı ki buraya eklemek istedik. Yorulduğunuz noktada bir tatlı & kahve/ çay doping’i yapmak isterseniz aklınızda olsun. Millet en çok waffleları götürüyordu ama tiramisucuyuz. Konum için tıklayın.
👉 Haritada 10 numara ile işaretlenmiş nokta.

6. Çok Etkileyici Değil Ama Yolunuz Önünden Geçiyorsa Saat Kulesi’ni Görün

Antalya’nın 1901 tarihli Saat Kulesi, 2. Abdülhamit döneminde, Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından yaptırılmış 14 metre yüksekliğinde kare planlı bir kule. Kulenin 4 kare yüzünde de bir saat kadranı, en tepesinde de bir çan var. Bu çan, kulenin en eski parçası çünkü saatler dijital mekanizma ile değiştirilmiş. Konum için tıklayın.
👉 Haritada 16 numara ile işaretlenmiş nokta.

7. Asansör’den Manzaraya Bakın

Kaleiçi falezin üzerinden başlayıp, denize kadar inen bir yerleşim olduğu için bolca inip çıkmalı bir yer. Eforu kolaylaştırmak için limana inen bir asansör yapılmış. Ama İzmir merkezdeki asansör gibi, o da daha çok turistik manzara terası görevi görüyor. Konum için tıklayın.
👉 Haritada 1 numara ile işaretlenmiş nokta.

8. Marina’yı Gezin (Vielle ville d’Antalya)

Fotoğraf Kaynak: www.antalya.bel.tr

Bizans döneminde, Doğu Akdeniz’in en önemli liman şehirlerinden biri olan Antalya’nın Kaleiçi bölgesinde kalan marinası, her ne kadar şimdi modernleşmiş olsa da çok eskiden beri liman özelliğine sahip olmasıyla bu bölgedeki en tarihi yerlerden. Zaten liman mendireğinin bir kısmı ve limanı çevreleyen surlar bölgede görülmesi gereken tarihi kalıntılardan. Konum için tıklayın.
👉 Haritada 2 numara ile işaretlenmiş nokta.

9. Biz Göremedik Ama Marinadaki Denizaltına Binebiliyormuşsunuz

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/submarineturkey

Bizim fırsatımız olmadı ama Kaleiçi Marina’da Türkiye’nin ilk turistik denizaltı NEMO var. 2017’de turlara başlayan denizaltı ile gezebiliyor hatta özel turlar için kiralayabiliyorsunuz. Geminin 44 kişilik bir kapasitesi ve bir günde 10 dalış yapma kabiliyeti var. Tur 1 saat kadar sürüyor ve 35 metreye dalınıyor. Ama merak etmeyin herhangi bir basınç değişikliği yaşamıyorsunuz.

10. Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi’ni Görün

Fotoğraf Kaynak: library.ku.edu.tr

Tıpkı İstanbul’daki Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü gibi AKMED Kaleiçi Müzesi de Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın, Türk kültürünü yaşatma ve araştırma adına, kıymeti asla yadsınamaz çalışmalarının somut çıktılarını bulabileceğiniz, 19. yüzyıla ait geleneksel bir Kaleiçi evi ve Aya Yorgi Kilisesi’nden oluşan müze. Vakıf, 1996’da açılan müze için, korunma gerektiren kültür varlığı statüsünde olan bu iki yapıyı satın almış ve restore edilmelerini sağlayarak müzeye dönüştürmüş.

Müze-ev’de, Antalya’nın geleneksel mimarlık ve halk kültürü öğelerini, damat tıraşından, kahve seremonisine sosyal hayattan çeşitli anların kesitlerini, kentin eski fotoğrafları ve efektlerle desteklenmiş mankenler aracılığı ile görebiliyorsunuz. Canlandırmalarda, tamamen Antalya bölgesinden toplanan kıyafetler, mobilyalar ve halı-kilim gibi etnografik ürünler kullanılmış. Restorasyonda, evin iç mimarisine de geleneksel tarihi Kaleiçi evlerinde olduğu gibi, mozaik zemin, ahşap çıtalı tavanlar ve kalemişi bezemeler eklenmiş.

Müze’nin diğer bölümü ise 1863 tarihli Aya Yorgi (Agios Georgios) Kilisesi. Dikdörtgen planlı ve tek nefli mütevazı kilise, geleneksel Kaleiçi evinde olduğu gibi kalemişi bezemelerle süslü ama zaman içinde yöreye özgü ahşap özelliklerini kaybetmiş. Mübadele sonrası depo olarak kullanılan harap durumdaki Kilise, 1991’de Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından satın alınıp restore edildikten sonra müzeye dahil edilmiş. Kilisenin ana galerisinde, Çanakkale Seramikleri koleksiyonu sergileniyor. Üst katta ise süreli sergiler oluyor. Müze, çarşamba hariç her gün, 9:00 – 18:00 saatleri arasında açık. Adres: Barbaros Mah. Kocatepe Sok. No: 25 Kaleiçi Websitesi Tel: 0242 243 42 74 Konum için tıklayın.
👉 Haritada 12 numara ile işaretlenmiş nokta.

11. Hıdırlık Kulesi’ninden Geçerek Karaalioğlu Park’a Yürüyün

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Kaleiçi surlarının güneybatı köşesini tutan, 14 metre yüksekliğindeki kare tabanlı silindir kule, Hıdırlık Kulesi…2. yüzyıl tarihli, zamanında gözetleme kulesi ve deniz feneri görevi görmüş kule, Kaleiçi’nin en güzel rekreasyon alanlarından Karaalioğlu Park’ın bir ucunda kalıyor. 140.000 metrekarelik bir alanı kaplayan ve 1940’da yapılan parkın içinden caddeler geçiyor, sonunda da 3 tane gözetleme terası bulunuyor. İçinde Kuzgun Acar’ın “El” heykeli ve Kars’daki “ucube” heykel tartışmalarından hatırlayacağınız Mehmet Aksoy’un “İşçi ve Çocuğu” gibi çeşitli heykeller var. Ayrıca son zamanlarda İstanbul’da Yeşilköy ve Sarıyer civarını mesken tutan Yeşil Papağanlar bu parkı da evleri bellemiş. Kaleiçi’ne geldiyseniz, en az bir kere, bu kuleden başlayarak parkı boydan boya geçmelisiniz. Konum için tıklayın.
👉 Haritada 6 numara ile işaretlenmiş nokta.

12. Cam Teras’tan Bakın, Sonra da Yanındaki Keçili Park’ın İçindeki Liman Manzaralı Cafelerde Günü Batırın

Kaleiçi’nde, bir falezin üstüne yapılmış cam balkonlu bir seyir terası var. Bu terastan harika bir yat limanı manzarası görülüyor. Cam terasın hemen yanındaki Keçili Park’ın içinde, ağaçtan yapılmış keçi heykelleri ve yaşlıların çay, gençlerin biralarını manzaraya karşı yudumladıkları cafeler var. Konum için tıklayın.
👉 Haritada 4 numara ile işaretlenmiş nokta.

13. Gece de Holly Stone’da Canlı Müzik Dinleyin Ya Da Up Shot Bar’da Partileyin

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.compg/holly.stone.antalya

Holly Stone Antalya Kaleiçi’nin en sağlam calı müzik mekanı. Bir nevi Antalya’nın Babylon’u gibi düşünebilirsiniz. Daha çok alternatif, jaz ve rock ağırlıklı, oldukça dolu bir programları var. Ancak bir Evde Yok orada çok tatsız bir tecrübe yaşamış. Onun yaşadıklarını da yorumlardan okuyun. Holly Stone Konum için tıklayın.
👉 Haritada 8 numara ile işaretlenmiş nokta.

Eğer elektronik müzik sevenlerdenseniz Up Shot Bar bizi pozitif anlamda şaşırttı. İki mekan birbirine çok yakın. İkisine bakıp, modunuza göre seçebilirsiniz. Konum için tıklayın.

14. Antalya’nın Spesiyali Serpme Börek Yiyin

Antalya’nın spesiyal tadı serpme börek. En iyisini, 85 yıllık börekçi olan Börekçi Tevfik‘te bulabilirsiniz. İsmi neden serpme börek derseniz, cevabı hamurun elde savrularak açılıyor olması. Hepsi gözünüzün önünde gerçekleşiyor. İsteğe göre kıymalısı ve peynirlisi makbul. Küçük ve salaş bir mekan ama Kaleiçi’nde serpme börek burada yenir. Konum için tıklayın.
👉 Haritada 15 numara ile işaretlenmiş nokta.

KALEİÇİ’NDE YEME İÇME

Seraser

Antalya’nın ilk fine-dining restoranı olmasıyla biliniyor. Yola çıktıkları temel amaç, kaliteli yerel malzemeyi modern ve geleneksel tekniklerle birleştirmek. Ricotta ve ege otlu gnocchiden sushiye, kara orman meyve soslu ördek buttan kestane şekeri mousse’a, dünya mutfağını geleneksele uyarlayan bir menüsü var. Adres: Selçuk Mh., Paşa Cami Sk. No:14, 07100 Muratpaşa Websitesi Tel: (0242) 247 60 15 Konum için tıklayın.
👉 Haritada 17 numara ile işaretlenmiş nokta.

Kaleiçi Meyhanesi

Fotoğraf Kaynak: Ahmet / Foursquare

Kaleiçi’nde, rakı-balık-meze için en doğru adres. Samimi ve salaş / şık bir yer. Özellikle kalamarından ahtapotuna deniz mahsülleri mezeleri çok başarılı. Adres: Muratpaşa Mahallesi, Balık Pazarı Sokak No:14, 07100 Muratpaşa Tel: 0545 639 42 63Konum için tıklayın.
👉 Haritada 18 numara ile işaretlenmiş nokta.

Castle Cafe & Bistro

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/castlebistro

Hıdırlık Kulesi manzarası eşliğinde buzlu bardağınızda biranızı yudumlayıp günü batırabileceğiniz bir yer. Klasik bar atıştırmalıklarından kahvaltıya kadar menüsü oldukça geniş ve uygun fiyatlı. Adres: Kılınçarslan Mahallesi, Hıdırlık Sk. No:46, 07100 Muratpaşa Konum için tıklayın.
👉 Haritada 5 numara ile işaretlenmiş nokta.

Yanık Dondurma

Yanık veya yanıksı dondurma denilen ve keçi sütünden yapılan dondurma pişirilme esnasında özellikle yakılıyor. Bu nedenle de ortaya süt yanığı kokusu sinmiş dondurma çıkıyor. Değişik bir tat, pek herkese göre değil ama yine de bir top deneseniz bir şey kaybetmezsiniz. Merkezde, Dondurma Dükkanı veya Akdeniz Dondurma’da bulabilirsiniz.

KALEİÇİ NEREDE?

Kaleiçi, Antalya’nın merkezi konumundaki bölgesi. İdari olarak, Antalya’nın Muratpaşa ilçesine bağlı. Konum için tıklayın.
Antalya Havalimanı Kaleiçi arası 15 kilometre, 30 dakika,
Belek Kaleiçi arası 45 kilometre, 1 saat,
Kemer Kaleiçi arası 44 kilometre, 1 saat,
Olimpos Kaleiçi arası, 81 kilometre, 1,5 saat
Alanya Kaleiçi arası 136 kilometre, 2 saat 11 dakika sürüyor.

KALEİÇİ’NE ULAŞIM

İstanbul’dan kalkan uçaklarla Antalya Havalimanı’na iniş yapıp, buradan kalkan Havaş araçlarına binerek Kaleiçi’ne ulaşabiliyorsunuz. Otobüsün son durağı, merkezdeki 5M Migros AVM. Yolculuk yaklaşık 35 dakika sürüyor ama trafik yoğunluğuna göre değişebiliyor. Merkezden havalimanına ulaşım da yine aynı şekilde 5M Migros AVM’den saat başı kalkan servis araçları ile sağlanıyor.