Murat BERBER - Uzun Süre Bağlı Olan Wireless Hızının 5.5 Mbps
Facebook - Murat BERBER Twitter - Murat BERBER Google - Murat BERBER
Murat BERBER
Uzun Süre Bağlı Olan Wireless Hızının 5.5 Mbps

Selamlar, uzun süredir yaşadığım bir internet hız problemi vardı. Ben bu sorunun wireless kartından donanımsal bir sorundan kaynaklandığını düşünüyordum fakat tam tersine konfigrasyon ayarlarından dolayı bu sorunu yaşadığımı tespit ettim. Öncelikle sorunu anlatayım daha sonrasında nasıl çözdüğümü anlatayım.

Ben 25 mbps internet kullanıcısıyım fakat AKK aşmadığım halde uzun süreli wireless'e bağlandığımda sağ alt tepsideki ağ durumunda hızım 5.5 mbps'e düştüğünü görüyorum. WiFi kapatıp açtıktan sonra tekrar eski olması gereken hızıma ulaşıyorum ancak yine uzun sürmüyordu ve yaklaşık 10 dakika sonra tekrar hızım 5.5 mbps'e düşüyordu. Bu sorunun tamamen IBSS modundan kaynaklı olduğunu tespit ettim. Her nedendir bilinmez Wi-Fi bağlantısı uzun süre bağlı olunca yada uzun süre veri çekerken en performanslı IBSS modundan en performansız IBSS moduna düşürülüyor.

Peki bu IBSS nedir?

IBSS(Basic Service Set) geçici ağlarda bağlantı türünü ayarlamak için kullanılan ağ standartıdır. A,B,G,N,Y ve AC olarak şuan kullanılan 6 farklı IBSS modu var ve her birinin desteklediği en fazla hız oranı farklıdır.

  • A modu en az 23 mbps, en fazla 54 mbps hızı destekler. İç mekanda 13 metre, dış mekanda 100 metreye kadar erişim imkanı sunar.
  • B modu en az 4 mbps, en fazla 11 mbps hızı destekler. İç mekanda 35 metre, dış mekanda 110 metreye kadar erişim imkanı sunar.
  • G modu en az 19 mbps, en fazla 54 mbps hızı destekler. İç mekanda 35 metre, dış mekanda 110 metreye kadar erişim imkanı sunar.
  • N modu en az 74 mbps, en fazla çift anten kullanarak 248 mbps destekler. İç mekanda 70 metre, dış mekanda 250 metreye kadar erişim imkanı sunar ve günümüzde en çok tercih edilen IBSS modudur.
  • Y modu en az 23 mbps, en fazla 54 mbps hızı destekler. Genelde bu IBSS modu ile karşılaşmazsınız. En az 70, en fazla 250 metreye kadar erişim imkanı sunar.
  • AC modu yeni çıkmış ve henüz yaygın olmayan bir IBSS modudur, genelde yeni modemlerde ve wireless kartlarında yer alır. En az 433 mbps, en fazla çift anten kullanarak 1.69 gbps hızı destekler.

Yukarıdaki bilgiler ışığında kısaca en düşük hız sağlayan IBSS modunun B olduğunu en fazla hız sağlayan IBSS modunun AC olduğunu görüyoruz. Hız konfigrasyonumuzu yukarıdaki bilgilere göre neye ihtiyacımız varsa o şekilde ayarlayacağız.

Şimdi geçelim sorunumuzun çözümüne, genelde modemimizin web arayüzüne http://192.168.1.1 adresinden ulaşırız. Karşımıza kullanıcı adı ve şifre soran veya sadece şifre soran bir ekran gelecektir. İnternetten kısa bir araştırma yaparak yada modemin kitapçığından bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgileri kullanarak giriş yaptıktan sonra kablosuz ağ(Wi-Fi) ayarlarımızın olduğu sayfaya gidiyoruz. Buradan IBSS modunu 802.11AC yoksa 802.11N eğer oda yoksa 802.11G olarak seçip kaydediyoruz. Ancak dikkat etmemiz gereken bir nokta var. Eğer 802.11 a/b/g/n şeklinde bir seçenek var ise bu 802.11N modu olduğunu ifade etmiyor. 802.11 a/b/g/n modunu seçerseniz başta size N modunda hız vermeye başlayacaktır ama belli bir süre kullanımdan sonra hızınızın B moduna düştüğünü ve B modunun desteklediği kadar hız aldığınızı göreceksiniz. O nedenle seçeceğiniz IBSS modunun kesinlikle tek mod olmasına dikkat ediniz.

Bunun haricinde eğer laptop kullanıcısı iseniz aygıt yöneticisine girin, ağ bağdaştırıcılar kısmından wifi aygıtınıza sağ tıklayıp özellikler yapın. Daha sonra gelişmiş sekmesinden IBSS modu kısmına gelerek modeminizde hangi IBSS modunu seçtiyseniz aynı şekilde bu kısımdada aynı IBSS modunu seçip tamam diyerek o ekranı kapatın.

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra hızınızın belli bir süre sonra düşmediğini göreceksiniz. Fakat yine dikkat etmeniz gereken bir nokta var, eğer modeminizdeki IBSS modu ile bilgisayarınızdaki IBSS modu eşleşmiyorsa bağlantı problemleri ortaya çıkacaktır. Ayarlarınızı bunu göz önünde bulundurarak yapınız.


wireless internet modem cookies
Yorumlar Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!