Murat BERBER - Netflix Dizileri - 2020 Güncel Öneriler
Facebook - Murat BERBER Twitter - Murat BERBER Google - Murat BERBER
Murat BERBER
Netflix Dizileri - 2020 Güncel Öneriler

Netflix’in kaynaklarını kuruttuğumuz şu Korona günlerinde “İzlemediğim ne kaldı?” diyenler için en beğenilen Netflix dizileri toparladık.

Çoğu izleyip beğendiğimiz yapımlar. Kitleleri peşinden sürükleyen La Casa de Papel ve Vikings gibi dizilere de kayıtsız kalamadım.

Onları da ekledim ama her önerinin altındaki notlarımdan şahsi fikrimi de görebilirsiniz.

En yüksek IMDb notundan aza doğru dizilmiş, sevilen Netflix dizilerini bulabilirsiniz.

1. The Breaking Bad (IMDb: 9.5)

 

Breaking Bad, IMDb’in gelmiş geçmiş en iyi diziler listesinde 5 numarada yer alan, 50 yaşında, Walter White adlı bir lise kimya öğretmeninin, ailesinin maddi gereksinimlerini karşılayabilmek için New Mexico’nun uyuşturucu imparatoruna evrilmesini konu alan efsane dizilerden. Karakterlerin derinliği, olay örgüsünün griftliği, sürükleyiciliği ile dizi gibi dizi. Bryan Cranston, Anna Gunn ve Aaron Paul’ün başrol aldığı dizi 5 sezon boyunca izleyene nefes aldırmıyor. Bölümler ortalama 50 dakika.

Tür: Suç, Dram

IMDb: 9.5 Rotten Tomatoes: %98 Google: %96 Murat BERBER: 9.4

2. Our Planet (IMDb: 9.3)

 

Our Planet, Planet Earth’ın yükselttiği çıtayı daha da yükseğe çıkaran, sunumunu doğa tarihçisi David Attenborough’un yaptığı doğa ve hayvan belgesel serisi. Our Planet, doğanın güzellikleri kadar dünyanın dört bir yanında insanın doğaya verdiği zararı da ele alıyor. Tek sezon ve 8 bölümden oluşuyor. Bölümler ortalama 50 dakika.

Tür: Belgesel, Doğa

IMDb: 9.3 Rotten Tomatoes: %91 Google: %98 Murat BERBER: 9

3. The Last Dance (IMDb: 9.3)

 

The Last Dance, efsanevi basketçi Michael Jordan’ın da forma giydiği Chicago Bulls basketbol takımının 1997-98 sezonundan yayınlanmamış görüntülerle dolu, Michael Jordan’ın hayatını ve Chicago Bulls’un diğer efsanevi oyuncularla dolu kadrosunu da arka plana alan belgesel mini dizisi. Bu projenin yıllardır yayınlanması bekleniyordu ve sonunda Netflix pandemi günlerinde olaya el atıp basketbolseverleri ve Michael Jordan hayranlarını sevindirdi. Gerçekten basketboldan anlayın veya anlamayın izleyen herkesin sevebileceği bir yapım olmuş.

Tür: Belgesel, Spor

IMDb: 9.3 Rotten Tomatoes: %96 Google: %95 Murat BERBER: 8.2

4. Rick And Morty (IMDb: 9.2)

 

 

Rick & Morty, galaksilerarası ve boyutlararası yolculuklar yaparak inanılmaz olaylara karışan çılgın bilimci Rick ve onun saf torunu Morty’nin macera dolu ve komik hikayelerinden oluşuyor. İkili her bölümde kendilerini farklı tehlikeler içinde buluyorlar. Dizinin şimdilik toplam 4 sezonu bulunuyor. Her bölüm 22 dakika sürüyor.

Tür: Animasyon, Macera

IMDb: 9.2 Rotten Tomatoes: %94 Google: %97 Murat BERBER: 8

5. Sherlock (IMDb: 9.1)

 

Sherlock, Sir Arthur Conan Doyle’ın aynı adı taşıyan romanlarından televizyona modern bir mini dizi uyarlaması. Günümüz Londra’sında geçen dizide, Baker Street’te yaşayan ünlü dedektif Sherlock Holmes, ev arkadaşı Doktor Watson ile maceradan maceraya koşuyor ve çözülemeyen sırları çözüyor. Sherlock rolünde Emmy ödüllü Benedict Cumberbatch, Dr. Watson rolünde yine Emmy ödüllü Martin Freeman harika işler çıkarıyor. Her biri bir saat süren toplam 13 bölümden ve 4 sezondan oluşan dizinin 5. sezonunun ne zaman yayınlanacağı henüz belli değil.

Tür: Suç, Gizem

IMDb: 9.1 Rotten Tomatoes: %83 Google: %97 Murat BERBER: 8.5

6. When They See Us (IMDb: 9.0)

Central Park’ta koşu yapan bir kadına cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan Harlemli beş gencin hikayesini konu alan When They See Us, gerçekten yaşanmış bir olaydan uyarlanmış dört bölümlük bir mini dizi. 1989’da yaşanan ve kayıtlara The Central Park Five olayını diye geçen olay sonrası 5 genç, işlemedikleri bir suç yüzünden, yoğun ırkçılığa maruz kalarak hapse gönderiliyor. Fakat asıl gerçek yıllar sonra ortaya çıkıyor. Dizinin bölümleri ortalam 1 saat 10 dakika sürüyor.

Tür: Suç, Dram

IMDb: 9.0 Rotten Tomatoes: %91 Google: %96 Murat BERBER: 7

7. Narcos ve Narcos Mexico (IMDb: 8.8)

 

Narcos, ilk iki sezonunda, Kolombiya’nın uyuşturucu imparatoru Pablo Escobar’ın hayatına ve ABD ajanlarınca yakalanmasına, üçüncü sezonda ise, Kolombiya’nın diğer uyuşturucu imparatorlarının yaşamlarına odaklanan bir polisiye dizi. Escobar’ın hayatını daha önce okumadıysanız hayretlerle izleyeceksiniz. O kadar ki zaman zaman bunun gerçek bir hikaye ve kişiyi anlattığına inanamayaksınız. Konusunun ilginçliği kadar, işlenme şekli de başarılı. Bölümler ortalama 45 dakika. Narcos: Mexico ise Kolombiya’dan sonra Meksika’daki Guadalajara kartelinin hikayesini anlatıyor.

Tür: Suç, Aksiyon

IMDb: 8.8 Rotten Tomatoes: %94 Google: %94 Murat BERBER: 9

8. Peaky Blinders (IMDb: 8.8)

 

Senaryosu, sinematografisi, oyunculuk ve konusu ile Netflix’teki en kaliteli dizi olmaya aday olduğunu söyleyerek Peaky Blinders’a giriş yapalım. Gerçek bir hikayeden esinlenilerek yaratılmış olan Peaky Blinders, 1890’ların sonu 1900’lerin başında, sokak çeteleri tarafından yönetilen Birmingham çıkışlı Peaky Blinders çetesinin, İngiliz devleti içinde yükselişini konu alıyor. Cillian Murphy, Tom Hardy, Adrien Brody, Sam Neill, Helen McCrory gibi usta oyuncularla dolu kadrosu, müzikleri, set ve kostüm tasarımı, görüntü yönetmenliği ile inanılmaz başarılı bir yapım. Şu anda yayınlanmış 5 sezonu var. İlk sezonlar efsane, son sezonlarda aynı beklentiyi karşılamıyorsa da izlemeye değer. Bölümler ortalama 55 dakika. Dizinin altıncı sezonunun yayın tarihi henüz belli değil.

Tür: Dönem, Suç, Dram

IMDb: 8.8 Rotten Tomatoes: %94 Google: %96 Murat BERBER: 9

9. Stranger Things (IMDb: 8.8)

 

İzleyenlere 80’ler nostaljisi yaşatan, korku, komedi, fantastik ve dram öğelerini başarılı bir şekilde harmanlayan Stranger Things, Hawkins adlı bir kasabada, bir çocuğun kaybolması ile başlayan gizemli ve fantastik olayları, kaybolan arkadaşlarının izini bulmaya çalışan bir grup çocuk ve ailelerinin başına gelenleri konu alıyor. İnanılmaz sürükleyici, bir gece de bir sezon devirtir. Dizinin en büyük artısı ise sevimli çocuk oyuncu kadrosu, Wionna Ryder ve David Harbour’un başarılı performansları. Bölümler ortalama 50-55 dakika. Şu anda yayınlanmış 3 sezonu var. Dördüncü sezonun Ekim ya da Kasım 2020’de yayınlanması bekleniyor. Biz de dört gözle bekliyoruz.

Tür: Fantastik, Macera

IMDb: 8.8 Rotten Tomatoes: %91 Google: %97  Murat BERBER: 9.3

10. Black Mirror (IMDb: 8.8)

 

Drama, macera, hiciv ve bilimkurgu tarzında 3’er bölümlük sezonlardan oluşan İngiliz televizyon dizisi Black Mirror, modern ve dijital çağın yarattığı farklı distopik durumları konu alıyor. İşlediği konular karanlık olduğu kadar mümkün de olduğu için izlerken içinizi sıkıntılar basıyor ama insan kendini izlemekten alamıyor da. Ben içim aşırı karardığı ve gelecek ile ilgili endişelerimi körüklediği için diziyi çok beğenmeme rağmen izlemeyi bıraktım. 2 saatlik özel bir Christmas bölümü de olan dizinin toplam 5 sezonu var. Her bölüm ortalama 2 saat sürüyor.

Tür: Bilim Kurgu, Antoloji

IMDb: 8.8 Rotten Tomatoes: %81 Google: %93 Murat BERBER: 8.5

11. House Of Cards (IMDb: 8.8)

 

David Fincher’ın yapımcıları arasında bulunduğu House of Cards, çevirdiği politik entrikalarla ABD’de kongre üyeliğinden en üst mevkiye kadar yükselen Francis Underwood’un hikayesini konu alıyor. Kevin Spacey ve Robin Wright’ın başrolünde olduğu dizide, altıncı ve son sezonda Kevin Spacey’i izlemedik çünkü kendisi hakkında çıkan taciz şuçlamalarından dolayı diziden çıkartılmıştı. Dizinin toplam 6 sezonu var. Bölümler ortalama 50 dakika.

Tür: Dram, Politik

IMDb: 8.8 Rotten Tomatoes: %76 Google: %92 Murat BERBER: 7.5

12. Better Call Saul (IMDb: 8.7)

 

Better Call Saul, Breaking Bad’den hatırlayacağınız ceza avukatı Saul Goodman’ın, bir zamanlar Jimmy McGill olduğu zamanda geçiyor ve onun New Mexico, Albuquerque’deki hukuk bürosunu kurmadan önceki davalarını ve sıkıntılarını konu alıyor. Jimmy McGill’i canlandıran Bob Odenkirk gerçekten döktürüyor. Zaten kendisi bu rolü ile Emmy ödülünün de sahibi. Dizinin toplam 5 sezonu var fakat Netflix’te 4 sezonu yayında. Altıncı sezonun dizinin final sezonu olacağı söyleniyor. Bölümler ortalama 45 dakika.

Tür: Suç, Dram

IMDb: 8.7 Rotten Tomatoes: %96 Google: %95 Murat BERBER: 9

13. Bojack Horseman

 

Bojack Horseman, insan-hayvanların ve insanların bir arada yaşadığı alternatif bir evrende geçen, 90’lardaki bir sitcomla üne kavuşan ama günümüzde ününü kaybetmeye başlamış, depresyonun eşiğinde bir at olan Bojack’in hikayesini anlatan bir animasyon dizi. LA’deki film endüstrisini konu alıyor gibi gözükse de varoluşa, ilişkilere ve kendini gerçekleştirmeye dair çok derin ve başarılı bir irdeleme diyebiliriz. Toplam 6 sezonu var ve bölümler ortalama 25’er dakika sürüyor. 3. sezonun 4. bölümü favorilerimden.

Tür: Animasyon, Komedi

IMDb: 8.7 Rotten Tomatoes: %95 Google: %96 Murat BERBER: 8.5

14. Dark (IMDb: 8.7)

 

Oldukça karmaşık ilişkiler ağı ile örülü bir yapım olan Dark, zamanın 33 yılda bir kendini tekrar ettiği Winden kasabasında yaşayan insanların, üç ayrı zaman diliminde yaşadıklarını konu alan bir bilimkurgu dizisi. Dizinin Alman yapımı ve Almanca olduğunun da altını çizelim. Şu anda yayınlanmış 2 sezonu var. İkinci sezonunda, dördüncü bir zaman dilimindeki olaylar ve karakterler de hikayeye ekleniyor o nedenle iki sezonu peş peşe izlemek isteyebilirsiniz. Böylece kim kimdi karıştırmamış olursunuz. Bölümler ortalama 55 dakika. Dizinin üçüncü sezonunun, en erken 2020’de yayınlanması bekleniyor.

Tür: Bilim Kurgu, Gizem

IMDb: 8.7 Rotten Tomatoes: %94 Google: %96 Murat BERBER: 8.5

15. The Crown (IMDb: 8.7)

 

En pahalı Netflix yapımlarından olan The Crown, Birleşik Krallık’ın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth’in yaşamına ve İngiliz monarşisinde kapalı kapılar ardında gelişen olaylara odaklanıyor. Kraliçenin gençlik yıllarını Claire Foy canlandırırken, orta yaşlılığını ise Olivia Colman canlandırıyor. 5. sezonda kraliçeyi canlandıracak isim ise Imelda Staunton olarak açıklandı. Şu anda yayınlanmış 3 sezonu var. Bölümler ortalama 1 saat. Dizinin dördüncü sezonunun, en erken 2020’de yayınlanması bekleniyor.

Tür: Dönem, Dram, Politik

IMDb: 8.7 Rotten Tomatoes: %90 Google: %95 Murat BERBER: 8.5

16. Vikings (IMDb: 8.6)

 

Kanada-İrlanda ortak yapımı, tarihsel drama türünde bir televizyon dizisi olan Vikings, cesur bir savaşçı Ragnar Lothbrok ve ailesinin öyküsünü konu alıyor. Vikingler’in ilgi çekici kültürünü, yaşayış biçimlerini ve efsanelerini, tarihsel verilere dayanarak ele alan dizi, produksyon kalitesi, oyunculuk ve senaryoya biraz daha titizlenseymiş keşke demeden de geçemiyoruz. Şu anda yayınlanmış 5 sezonu var. Bölümleri ortalama 45 dakika sürüyor.

Tür: Dönem, Savaş

IMDb: 8.6 Rotten Tomatoes: %89 Google: %96 Murat BERBER: 6

17. Mindhunter (IMDb: 8.6)

 

Mindhunter, 1970’lerde geliştirdikleri sorgulama ve analiz teknikleriyle tipik seri katil profilinin çıkarılmasında öncü olan iki FBI ajanının suçlularla yaptıkları mülakatlar ve cinayet çözümlemelerini işliyor. David Fincher‘ın dizinin yapımcılarından olduğu dizinin şu an 2. sezonu yayında. Ortalama bölüm süresinin 45 dakika olduğu dizinin üçüncü sezonunun ne zaman geleceği henüz bilinmiyor.

Tür: Suç, Dram

IMDb: 8.6 Rotten Tomatoes: %95 Google: %96 Murat BERBER: Loading… (Daha tüm sezonları bitirmedim)

18. Love, Death & Robots (IMDb: 8.6)

 

Love, Death & Robots, David Fincher’ın da aralarında bulunduğu yapımcı kadrosu ile öne çıkan, bilimkurgudan fantastiğe, dramdan komediye birçok farklı türlerde, robotların başrolde olduğu bölümler sunan bir antoloji dizi. Şimdilik 18 kısa bölümden oluşan tek bir sezonu var fakat ikinci sezon da yolda.

Tür: Animasyon, Antoloji

IMDb: 8.6 Rotten Tomatoes: %89 Google: %96 Murat BERBER: 8.5

19. Chef’s Table (IMDb: 8.6)

 

Chef’s Table, dünyanın dört bir yanından dünyaca ünlü şefleri, restoranları ve onların hikayelerini mercek altına alan, bir yandan da karnınızı açıktıran bir belgesel dizi. Chef’s Table‘ın bizim için en büyük sürprizi ise 5. sezonunda bir bölümü, Kadıköy’deki Çiya ve onun şefi Musa Dağdeviren’e ayırmış olması. Chef’s Table’ın şu anda 6 sezonu var. Her bölüm ortalama 45-55 dakika arasında sürüyor.

Tür: Belgesel, Gastronomi

IMDb: 8.6 Rotten Tomatoes: %81 Google: %94 Murat BERBER: 7

20. La Casa De Papel (IMDb: 8.5)

 

Çoğumuzun çok iyi bildiği gibi, İspanya yapımı bir soygun ve suç dizisi olan La Casa De Papel, Profesör adlı bir suç dahisi ve özenle topladığı 8 kişilik ekibinin İspanya Kraliyet Darphanesi’nde gerçekleştirdiği, tarihin en büyük soygununu ve sonrasında gerçekleşen hiç hesaba katmadıkları olayları konu alarak başlıyor. Sonraki sezonlarda ekip büyüyor, başka soygunlara da imza atıyor, çok daha zorlu durumlarla baş etmek durumunda kalıyor. Çoğu izleyici ayılabayıla izlese de senaryodaki anlamsızlıklar ve boşluklar sebebiyle biz pek keyif alamadık. Dizinin şu anda 4 sezonu yayında.

Tür: Suç, Aksiyon, Dram

IMDb: 8.5 Rotten Tomatoes: %87 Google: %97 Murat BERBER: 6


dizi istanbul film çukur sinema video izmir aşk senanlatkaradeniz oyuncu ankara turkey replik instagram türkiye komedi söz adana youtube vartolu müzik tv komik takip reklam bodrum komikvideolar set sahne turkiye
Yorumlar Yorum Yap

Talha


Özenle seçilmiş dizi sıralaması ve konuları olsun harika bir paylaşım olmuş.İzlemediğim bi çok kaliteli diziyi keşfetti sayenizde.


19:44, 10 Aralık 2020

Admin


IMDb notuna göre sıralı. Demek ki çoğunluk öyle düşünmüyor.


19:43, 10 Aralık 2020

scofield


prison break in sonlara atıldığı saçma bir sıralama olmuş.


19:43, 10 Aralık 2020

Admin


İlk bölümü sarmadığı için devam etmedim ama dizileri ilk bölümlerine göre değerlendirmek bir hata aslında. Genelde diziler 3-4 bölüm sonra açılıyor. Tekrar bir şans veririm. Teşekkürler hatırlatma için


19:43, 10 Aralık 2020

Pınar


Anne with an “a” sıralamada olması beni çok üzdü. Mutlaka izleyin


19:42, 10 Aralık 2020

Admin


Ray Donavan da


19:42, 10 Aralık 2020

Melike


Tam Medici:The Magnificent nasıl bu listede olmaz yazacaktım ki netflix türkiyeden kalktığını hatırladım.


19:42, 10 Aralık 2020

YhKoparan


Ne demek The PUNISHER listede yok


19:41, 10 Aralık 2020

Deniz


Listede house gibi bir başyapıtın olmaması…


19:41, 10 Aralık 2020

Gözde


Teşekkürler. Benim gibi yeni başlayan biri için kılavuz oldu bu liste. Çok işime yarayacak. Emeğinize sağlık.


19:41, 10 Aralık 2020

Şeyda


The End Of The F***ING World Tek kelime ile Efsane.


19:41, 10 Aralık 2020

Afra


Marcella adlı diziyi sıralamada görememek üzdü.. Çok güzel sürükleyici bir dizi mutlaka izleyin.


19:40, 10 Aralık 2020

Çıplak Yazar


Sürekli karşıma çıkması ve Murat BERBER - puanı 9,3 olması nedeniyle, stranger things dizisine başladım. Umarım iyidir. Liste için teşekkürler.


19:40, 10 Aralık 2020

Hasan


SONS OF ANARCHY


19:39, 10 Aralık 2020

Ali Kaçar


prison breaka ayıp olmuş efsane dizi halbusem


19:39, 10 Aralık 2020

Umut Can


Ellerinize sağlık güzel bir liste olmuş


19:39, 10 Aralık 2020

Enes Talha Uçar


Ellerine sağlık. Çok güzel bir liste olmuş! Umarım şunlara zaman bulup bitirmek istiyorum, hadi bakalım… Bu tarz yazıların devamı gelirse çok mutlu olurum.


19:39, 10 Aralık 2020

Admin


iyi seyirler


19:38, 10 Aralık 2020

Umut Bekir


Ellerine sağlık


19:38, 10 Aralık 2020

Şafak Dursun


Bence k-drama örnekleri de listeye eklenmeli. Özellikle Memories of the Alhambra, biraz fantastik olmasıyla bence değişik bir öneri olacaktır. k-drama izledikten sonra Hollywood benzeri dizi yaklaşımının yavan olduğu daha anlaşılır oluyor.


19:38, 10 Aralık 2020