Murat BERBER - Kamu Kurumlarında Sosyal Medya
Facebook - Murat BERBER Twitter - Murat BERBER Google - Murat BERBER
Murat BERBER
Kamu Kurumlarında Sosyal Medya

Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı 

nasıl olmalı? Kamu kurumlarında sosyal medyanın önemi nedir? Kamu kurumlarında sosyal medya yönetimi Nasıl olmalıdır? sorularına yanıtlar arayacağız.

Türk filimlerinde gördüğümüz, ispanyol paça giyen insanların sürekli kuyruk beklediği, demir masaların olduğu, dosyaların masa üstlerinde tepelendiği, çalışanların rengarenk kravatlar ve kalın çerçeveli gözlükler taktığı ve patron odalarının panjurlu görüntülerinin olduğu kamu kurumları artık bir nostalji olarak Yeşilçam filimlerinde kaldı.

Hepimizin belirli zamanlarda kamu kurumlarıyla mutlaka ilişkileri oluyor. İşte bu ilişkileri nasıl yürütüyoruz, işimizi nasıl hallediyoruz, gelişen teknolojiye ayak uyduran kamu kurumlarında sosyal medya kullanımı hizmeti yeterli mi? Kamu kurumlarına sosyal medyadan kolayca ulaşabiliyor muyuz? yada ulaştığımız kamu kurumları bize geri dönüş sağlayarak problemlerimizi çözebiliyor mu? İşte bu sorulara aklım yettiği kadarıyla cevaplar vermeye çalışacağım bu yazımda.

Yeni Bir Sektör “Sosyal Medya”

Özellikle son 10 yılda sosyal medya kültürünün dünya üzerindeki yaygınlaşması ve yoğun bir şekilde kullanılması, bir çok kişiye ve kuruma büyük bir reklam ve tanıtım pazarı imkânı sunmuştur. Yine sosyal medya istatistiklerinin inanılmaz boyutlara ulaşması, bir çok kişi ve kurum tarafından ilgiyle takip edilmiş, Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Kullanımı hakkında yol haritaları çizilmiş ve bunun üzerine kurumsal ve kişisel stratejiler geliştirilmiştir.

Öyle ki sosyal medya üzerine danışmanlık yapan şirketlerin sayısı yüz binlere ulaşmış ve ortaya yepyeni bir sektör çıkmıştır. Çünkü sosyal medyanın ekonomik pazar payı çok büyüktür ve her sosyal medyaya ilgi duyan kişi veya kurumlar  mutlaka bu pazardan bir pay almaktadır.

Kamu kurumlarında sosyal medya kullanımı yararlı bir halkla ilişkiler aracı olarak ağırlık kazansa da, ürünler ve hizmetler hakkında hedef kitleyi bilinçlendirmek, bilgilendirmek ve kitlelerin anlayışını arttırmak için önemli bir etkendir. Kamu kurumları için sosyal medya, mobil veya masa başı internet kullanımı ve online hizmetler göz önünde bulundurulduğunda iletişim açısından çok önemli bir rol üstlenmektedir.

Bu anlayışla bakıldığında tabi ki kamu kurumlarına ait web sayfalarının interaktif ve kolay kullanılması, hızlı ve seri bir şekilde uygulamalara ulaşılması gerekmektedir. Aksi halde Kamu kurumları için sosyal medya ekstra bir yük haline gelebilir, her ileti bir kâbusa dönüşebilir.

Kamuda Sosyal Medya Farkı

 1. Yüzyılda kamu kurumlarının kurumsal web sayfaları en önemli imaj oluşturma araçlarından biri haline gelmiştir. Bu gün kurumlar izleyicilerinin ve takipçilerin gözlerinde olumlu bir imaj oluşturmak için zaman ve maliyet bakımından büyük çabalar harcamaktadır. İyi bir sosyal medya yönetimi, hedef kitleyi her zaman elinde tutar ve istediği bir şekilde yönlendirir.

Kamu kurumlarının web sayfaları 24 saat boyunca aktif hizmet vermektedir. Kurumlar bu zaman zarfı içerisinde, reklam filmleri, animasyonlar, ses dosyaları, grafiksel veriler ve özel dosyalar gibi bir çok uygulamayı yayınlama imkanına sahiptir.

Aynı zamanda kolay ve hızlı erişim sağlayan kamu kurumları her türlü bilginin yer aldığı dinamik ve interaktif web sayfaları sayesinde  hizmetlerini uluslararası alanda tanıtma fırsatı bulmaktadır.

Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda akla gelen soru şudur;

Kamu Kurumlarının Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Bu soruyu ana hatlarıyla cevaplayacak olursak;

 

 •  Kolay ulaşılabilir olması

 • Özgün olması

 • Kurumun logosunun, ambleminin ve hizmetlerinin yer alması

 • Amacının açıkça belirtilmiş olması

 • amaçlarının içerikleriyle paralel bir yapıda olması

 • geri bildirim yönetiminin hızlı ve seri olması

 • iletişim bilgilerinin bulunması

 • Her zaman güncel olması

 • Yayınladığı içeriklerin Kaliteli basit ve anlaşılabilir olması

 • Hizmet verdiği kitle ile zaman zaman empati yapabilmesi

 • Sunduğu Reklam, Hizmet ve Kampanyalarının inandırıcı olması

 • Arşiv kayıtlarının tutuluyor olması

gibi başlıkları sıralayabiliriz. Tabi ki bu maddeler kurumlara ve kişilere göre genişleyebilir ve sınırları daralabilir. Bu durum kurumun ve kitlenin hizmet sınırları ile orantılıdır.

 

Kamu Kurumlarında Sosyal Medya Korkusu

Zaten Sosyal medya özgürlüğünün oldukça sınırlarının genişlemesi, kişilerin ve gurupların internet üzerinden şahsi veya guruplaşarak bir etki ortaya çıkarması, gerektiğinde yermesi, gerektiğinde acımasızca eleştirmesi, kamu kurumlarında bir sosyal medya korkusu etkisi meydana getirmiştir. Bu yüzden bir çok kamu kurumu sosyal medya kullanımı hakkında tedirgindir ve bu olaya korku ile yaklaşmaktadır. Zaten bir çok büyük ve küçük kamu kurumları sosyal medyada yer almamaktadır.

Örneğin Ciddi bir kamu kurumu ola Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın web sitesinde sosyal medya hesapları bulunmamaktadır. Bu durum kurumun sosyal medyada yok hükmünde olmasına sebeptir.

Bakanlığın Web sayfasında sosyal medya adreslerinin olması, kötü amaçlı kişilerin kurum adına sosyal medya hesabı açıp suistimal etmesine ortam sağlamaktadır. Bu durumun aynısı Milli Eğitim Bakanlığı‘nın sitesi içinde geçerlidir, Bakanlığın Sosyal medya hesabı yoktur, ancak bakanların sosyal medya hesapları vardır. Bana göre bu durum yanlıştır. Ön Planda kamu kurumu vardır, çünkü kişiler her an değişebilir…

Bana göre sosyal mecralarda her şeyi göz önüne alıp eleştirilere cevap veren, şikayetleri kısa zamanda çözen ve kamuoyuna bir şekilde geri dönüş sağlayan kamu kurumları her zaman kazançlı olacaktır. Tabiki bu durumu abartmamak gerekir.

Çünkü bazen bir belediye başkanının sürekli fotoğraflarını ve gereksiz küçük hizmetlerini aşırı bir şekilde ardı ardına paylaşması, takipçilerin tepkisine sebep olacaktır. Bu yüzden bu hesapları yöneten kişiler bu konuda hassas olmalıdırlar.

Değerli dostlar; Kamu kurumları adı üstünde kamuya yani topluma hizmet veren kurumlardır, bu yüzden asla kişiselleştirilmemeli ve kişisel çıkarlara hizmet etmemelidir. Kamu kurumlarına ait olan her şey halka ait olan her şeydir, en azından hizmet ederken kurumların bunu göz ardı etmemesi gerekmektedir.

Tüm kurum çalışanları ve yetkilileri kamuya ait her durumda Hz. Ömer’in adaleti hissiyatında olmalı, kurumun bir iğnesine de aynı hassasiyeti göstermeli, sosyal medya sayfasına da…

Bu duygu ve düşüncelerle tüm kurumlara hayırlı hizmetler diliyor, sosyal mecralarda çatışmalardan ve kişisel çıkarlardan uzak iyi ve doğru şeyler paylaşmalarını temenni ediyorum.

Değerli dostlar; Yazıdan faydalandıysanız, başkalarının faydalanması için lütfen paylaşmayı unutmayınız. Ayrıca henüz Kamu kurumu değilim ama benimde bu sanal alemde Sosyal Medya Hesaplarımı lütfen takip etmeyi ve etkileşimde bulunmayı unutmayınız…


kamu kurumlarında sosyal medya kullanım rehberi kamu kurumlarında sosyal medya kullanımı kamu kurumlarında sosyal medya kullanımı sağlık bakanlığı örneği kamu kurumlarında sosyal medya rehberi kamu kurumlarında sosyal medya mobil platformların kullanımı rehberi kamu kurumlarının sosyal medya korkusu kamu kurumlarının sosyal medya kullanımı nasıl olmalıdır
Yorumlar Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!