Murat BERBER - Kaliteli ve Etkili Blog İçeriği Nasıl Hazırlanır?
Facebook - Murat BERBER Twitter - Murat BERBER Google - Murat BERBER
Murat BERBER
Kaliteli ve Etkili Blog İçeriği Nasıl Hazırlanır?

Kaliteli Bir Blog İçeriği Hazırlamak

 

Kaliteli Bir Blog İçeriği Hazırlamak elbetteki zahmet isteyen bir iştir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de blog ve blog yazarlığı oldukça gözde bir uğraş olmaya başladı. Bir çok blog yazarı, hizmete soktukları kişisel bloglarında  kaliteli bir blog içeriği hazırlamak için neler gereklidir?

işte bu gibi bir soruyla muhatap olanlar ve bu konuda bir çok yollara başvuranlar şunu unutmamalıdırlar Kaliteli Bir Blog, Kaliteli Bir İçerik İster

Oldukça meşakkatli ve ilgi isteyen blogları yönetmek zor olunca, bir çok genç ve hevesli bloggerlar ya blog işini bırakıyor yada bolgunu aylardır güncellemeden atıl bir vaziyette kaderine terk ediyorlar.

Ben blog yazmayı kitap yazmaya benzetiyorum, blog içeriği oluşturmayı da kitap okumaya benzetiyorum. “Dijital günlük” anlamına gelen blog, zaten bir anlamda kitap yazmak demektir.

Blog Provası Yapmak

Şayet kaliteli bir blog içeriği hazırlamak istiyorsanız, araştırmalı, kitap okumalı, sürekli merak içinde olmalısınız bir anlamda bilgiye ve ilime aç olmalısınız. Aksi halde blog yazma işine girişmemenizi tavsiye ederim.

Böylesine ilgi isteyen bir işe başlamanız için kendinizi sınamalısınız bence, bir şekilde acaba ben blog yazabilir miyim? sorusunu kendinize sormalısınız ve bu konuda biraz prova yapmalısınız.

Bunun en iyi yolu ise ücretsiz blog yazma imkanı sunan ve kendinize kolayca bir blog oluşturacağınız Blogger'dan faydalanmanızdır. Blogger sitesinden faydalanmak isteyen arkadaşlar Blogger'da Blog Oluşturmak isimli yazıma bir göz atabilirler.

Freelancer Sitelerini Kullanmalı mıyız?

 

Ben yazamıyorum ama bu iş için paramı harcamaktan çekinmem diyorsanız, bu sıralar oldukça popüler olan Freelancer (yani Bağımsız iş yapanlar veya serbest yazarlar topluluğu anlamına gelen) sitelerden yararlanabilirsiniz.

Bir blogcu olarak bu sitelerden faydalanmak ayıp değil, lakin “taşıma su ile değirmen dönmez” atasözünü hatırlatmalıyım.

Bende kendi blogum için bu sitelerden faydalanıyorum. Ama her işimi burada yaptırmıyorum, özellikle içerik yazılarımı, fotoğraflarımı ve videolarımı kendim çekiyorum.

Kendi bloguma Kaliteli Bir Blog İçeriği Hazırlamak adına okuyucularımın daha verimli kullanabilmesi için bazı yazılımlar ve animasyonlar gerektiğinde bu freelancer sitelerine başvuruyorum.

Tabiki her şeyi her insan bilemez her işin bir uzmanı vardır, insanlara en iyiyi sunmak istiyorsanız elbette bir bilenden veya uzmanından yardım almalısınız.

Freelancer Siteleri

 

İşte Türkiye’de Freelancer hizmeti veren BİONLUK ve SADECEON web siteleri bu işte oldukça profesyonel hizmet sunuyorlar. Ben her ikisinden de duruma göre faydalanıyorum. Sizde bu sitelerde işlerinizi ucuza yaptırabilir ve kampanyalarını takip edebilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğim gibi sürekli bu sitelere bağımlı kalırsanız kendinizi ve blogunuzu geliştiremezsiniz. Çok iyi olmasa da en iyi çalışma kendi yaptığınız ve emek harcadığınız çalışmadır.

Günün birinde blogunuzdan yeterli derecede para kazanmaya başladığınızda, daha profesyonel adımlar atmak için bu sitelerden faydalanabilirsiniz.

Örneğin blog yazılarınızı sürekli bu sitelerde çalışan bir kişiye para karşılığı yazdırırsanız bu sizin blogunuz olmaz, parayla yazan kişinin blogu olur.

İlk zamanlarda örnek almanız açısından bir kaç yazı yazdırabilirsiniz, bunun bir zararı olmaz aksine örnekler size doğru yolu sunar. Bağımlı olmamanız kaydıyla…

Kaliteli Bir Blogun Sırları Nelerdir?

 

Eğer kişisel blog sahibi olmak ve bir blog yazmak istiyorsanız hayattaki her girişiminizde olduğu gibi 3P kuralını kullanmalısınız . Plan-Proje-Para 3p kuralıdır.

Bu üç kuraldan birisi olmazsa diğeri olmaz. Blog yazacak arkadaşlar eğer bir ön araştırma yapmışsa şu kelimeleri sıkça duymuştur; Bir blogda Doğal İçerik ve Devamlılık esastır. Açtığınız blogda tema, tema rengi en son düşünülecek şeylerdir.

İlk etapta bolg sayfanızdaki konuları belirlemeli, bu konu başlıklarından kategorileri veya menüleri oluşturmalısınız.

Sonrada bu menülerin içini başka bir yerden bilgi çalmadan , taklit etmeden veya kopyala yapıştır yapmadan doğal bir şekilde, yazı ve fotoğraflarla beslemelisiniz.

Bence işin en zor kısmı orjinal içerik yazmak ve bu yazıların devamlılığını sağlamaktır gerisi bir şekilde gelecektir.

Kişisel blog düşüncesinde olan arkadaşlar için Kişisel Blog Yazmak isimli yazımı öneririm.

Blog Yazmanın Püf Noktaları

Blog yazmak için seçtiğiniz konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuz çok önemlidir.  Ne kadar bilgili olursanız blog yazarlığı ve bloğunuzu oluşturacak içeriği yazmak için işinizde bir o kadar kolay olur. Blog yazmak için bazı ipuçlarını sizlerle paylaşacağım.

 

 • Yazılarınızı hazırlarken kendinizi okuyucunun yerine koyun ve hangi tarz yazı olursa hoşuma giderdi diye düşünün ve ona göre yazın.
 • Yazınızı hazırlarken mutlaka yorum yapma şansını okuyucuya verin.
 • Yazınızı tamamladınız ancak bu yeterli değildir. Yazınızı yayınlamadan önce mutlaka kontrol edin. İmla hataları ve yazım yanlışlarını mutlaka düzeltin.
 • Blog hazırlarken yazdığınız yazının anlatımı sade ve çok uzun olmamalıdır.
 • Yazılarınızda link kullanımı yaparak benzer yazılara yönlendirin.
 • Yazılarınızda anahtar kelime kullanmaya özen gösterin.
 • Aynı kelimeleri sürekli tekrarlamayın.
 • Takipçilerinizi yazılarınızı sosyal medyada paylaşmaya teşvik edin.
 • Blog hazırlarken yazınızın başlığı dikkat çekici olmalıdır.
 • Yazılarınızı yazarken içten ve samimi olmalısınız.
 • Yazacağınız konuyu belirlerken acele etmeyin araştırın ve bilgi sahibi olduğunuzda tüm bildiklerinizi yazıya dökün.
 • Yazınızda kullanacağınız kelimeleri dolaylı yoldan değil doğrudan anlatarak takipçilerinizi sıkmayın.
 • Değişik kelimeler ve argo sözcükler kullanmaktan kaçının.
 • Yazınızı yazarken akıcılıktan vazgeçmeyin.
 • Blogunuzun güncel konulardan oluşmasına dikkat ediniz. Eğer yapabiliyorsanız her gün blogunuza yazı yüklemeye çalışın.
 • Blogunuza yazı yüklerken mutlaka anahtar kelimeleri yazınızda geçirin. Yazınızda olmayan kelimeler varsa onları anahtar kelime olarak asla kullanmayın.
 • Yazılarınızı mümkün olduğunca eğlenceli ve özgün halde yazmaya çalışın.

blog nasıl yazılır blog yazarı olmak blog yazarken nelere dikkat etmeliyiz blog yazarlığı etkili blog içeriği hazırlamak kaliteli bir blog içeriği hazırlamak kişisel blog yazmak
Yorumlar Yorum Yap

Admin


Teşekkürler ilgin için…


01:49, 05 Şubat 2021

Furkan Başkak


Faydalı bir yazı olmuş. teşekkürler.


01:49, 05 Şubat 2021