Murat BERBER - Etkili Sosyal Medya İçeriği Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Facebook - Murat BERBER Twitter - Murat BERBER Google - Murat BERBER
Murat BERBER
Etkili Sosyal Medya İçeriği Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sosyal Medya İçeriği Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Etkili Sosyal Medya İçeriği Hazırlamak özellikle günümüz sosyal medya kullanımında aranılan bir meziyet oldu.

Gün içerisinde sık sık ziyaret ettiğimiz ve içerik paylaşımlarında bulunduğumuz sosyal ağlarımızda büyük bir öneme sahip.

Daha çok izleyici kitlesine ulaşabilmemiz ve popüler olabilmemiz için sosyal medya içeriği hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz konusuna önem vermemiz gerekir.

Dijital pazarlama kavramının trend haline geldiği son zamanlarda Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağlar; artık sadece sohbet ve chat amaçlı kullanılmıyor.

Başta kurumsal firmalar olmak üzere büyük ya da küçük firmalar, şirketler ya da bireyler; sosyal medyayı adeta bir satış kanalı olarak benimsiyor.

Sosyal medya sayesinde yeni takipçiler kazanan çoğu web siteleri ve firmalar; takipçilerini müşteriye çevirmeyi de başarıyor.

Peki, Twitter vb. Sosyal medya içeriğinin önemsendiği sosyal ağlarda, hesaplarınızda takipçi kitlenizi arttırmak, içeriklerinizin daha çok okunmasını sağlamak ya da takipçilerinizi müşteri ağınıza dahil etmek için neler yapabilirsiniz?

Twitter’de popüler olma konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz, Twitter Fenomeni Olmanın Altın Kuralları isimli yazımı tavsiye ederim.

Peki Etkili Sosyal Medya İçeriği Hazırlamak için hangi ipuclarına ihtiyacımız var ve nelere dikkat etmeliyiz?

  • Hedef kitlenizi belirleyin

Her şeyden önce sosyal medya içeriği oluştururken hedef kitlenizi belirlemeniz ve buna göre içerik üretmeniz gerekiyor. Hedef kitleniz herkesi kapsıyorsa, gün içerisinde farklı hedef kitlelerine yönelik onlarca farklı kategoride içerik paylaşmanız gerekebilir.

  • İçeriklerinizi görsel ögelerle desteklemeyi unutmayın

Çok kaliteli ürünler satıyor olabilirsiniz, harika bir fikri takipçileriniz ile ilk kez paylaşıyor da olabilirsiniz ancak görsel ögelerin yer almadığı içerikler, okuyucular tarafından çoğu zaman sıkıcı bulunuyor.

  • İçerikleriniz kısa ve öz olmalı

Instagram ya da Facebook hesaplarınızda paylaştığınız içerikleri mümkün olabildiğince kısa tutmanız gerekiyor. Blogunuzda yayınladığınız içeriklerinizi dilediğiniz gibi uzun tutabilirsiniz ama söz konusu sosyal medya hesapları olduğunda kısa ve öz içeriklerle daha popüler olmayı başarabilirsiniz.

  • Görsel videolar paylaşarak, ilgiyi üzerinizde tutun

Etkili Sosyal Medya İçeriği Hazırlamak konusunda ne kadar da uzman olursanız olun sürekli yazı paylaşıyorsanız bir süre sonra takipçileriniz bundan sıkılabilir. Okumak çoğumuz için ne kadar keyif verici olsa da takipçileriniz arasında video izlemeyi, fotoğraflara bakmayı, yazı okumaya tercih edenler olabilir.

Özellikle son zamanlarda video izlenimleri oldukça popüler. Bu yüzden yakın zamanda Youtube kanalların izlenme saatlerine ve abone sayılarına sınırlama getirmek zorunda kaldı.

Youtube vb. ağlar, etkileyici ve eğlenceli videoları ile her gün milyonlarca kişi tarafından takip edilirken, sizin videolarınız neden takip edilmesin ki?

Bireysel hesaplarınızda eğlenceli müzik videoları paylaşabileceğiniz gibi kurumsal hesaplarınızda ise hizmetiniz ya da ürünleriniz ile ilgili videolar paylaşabilir ve insanların sizi daha yakından tanımasını sağlayabilirsiniz.

  • Rakip firmaların sosyal medya hesaplarını da takip etmeyi unutmayın

Şayet Linkedin vb. sosyal medya hesaplarınızı dijital pazarlama amacıyla kullanmayı planlıyorsanız; Bu gibi iş ağlarında Sosyal medya içeriği hazırlarken sektörünüzde yer alan diğer rakip firmaları da düzenli olarak takip etmeniz gerekiyor.

Tabii ki bu noktada aşırıya kaçmayıp, rakiplerinizi taklit etmekten de sakınmalısınız. Linkedin konusunda daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz Linkedin’den En İyi Şekilde Yararlanmanın Yolları isimli yazıma da bir göz atabilirsiniz..

  • Farklı olmayı deneyin!

Firma ya da kurumunuza ait logonuzla, arka kapağınızla, kaliteli görsellerinizle dikkat çekmek için rakiplerinizden sıyrılmanın yollarını araştırın.

Etkili Sosyal Medya İçeriği Hazırlamak elbetteki kolay bir şey değildir, emek ister, disiplin ister ve araştırma ister.Hayal gücünüzün sınırlarını biraz zorlayarak, farklı olmayı başarırsanız; farklı içerikleriniz ile de fark yaratabilirsiniz. İlgi çekici içerikler ile insanların sizi gün içerisinde sık sık ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.


Etkili Sosyal Medya İçeriği Hazırlamak sosyal medya sosyal medya içerik analizi sosyal medya içerik geliştirme sosyal medya içerik planı sosyal medya içerik takvimi sosyal medya içerik yönetimi sosyal medya içerikleri sosyal medyada içerik oluşturma
Yorumlar Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!