Murat BERBER - Engelsizlerin Engelliler İçin Kararları
Facebook - Murat BERBER Twitter - Murat BERBER Google - Murat BERBER
Murat BERBER
Engelsizlerin Engelliler İçin Kararları

Engelliler Haftası’nın Engellilere Faydası Oluyor Mu?

3 Aralık dünya Engelliler Günü’nü ve Engelliler Haftası etkinliklerini geride bıraktık.

Merak ediyorum acaba hangi engelli kardeşim Engelliler Haftası’nda veya Engelliler gününde rahata ve huzura kavuştu?

Yada Kavuşan var mı?

Mesela kaldırımlarda engelli yoluna park eden araçlar için bir kanun ‘mu çıktı yada drift atanlara, kırmızı ışıkta geçenlere verilen cezalar gibi engellilere engel olanlar için de ağır yaptırımlar hemen  uygulandı mı?

Varoşlarda yada Anadolu’nun bir köyünde kilometrelerce yürüyerek Sırtında engelli yavrusunu taşıyan kadına Engelliler Haftası nedeni ile “artık bakanlık evine öğretmen yollayacak sen zahmet etme” dendi mi? Yada senin çocuğunu bundan sonra devlet götürecek dendi mi?

Yada sırtında engelli yavrusunu 5. Kattan her gün indirip okula götüren ve akşamda aynı şekilde 5. Kata çıkaran kadını, yılın engelli annesi seçip çiçek vermek yerine “sen binada oturma al sana bir engelliler için yapılmış bir lojman” dendi mi?

Yada engellilerle dalga geçer gibi, kaldırımda engelliler için yapılmış sarı parke taşlarının tam üstüne beton koyan, ağaç diken, elektrik direği koyan kişiler ve yöneticiler derhal görevden alındı mı?

Yada biz engelsizler, engelliler için hizmet yapmayı beceremiyoruz en azından kamudaki her hizmet alanına söz sahibi bir engelli bürokrat atanması lazım denilerek engellileri söz sahibi yaptılar mı?

Engelliye her türlü şiddet uygulayan, engelliyi darp eden kişi veya kişilere, sosyal medyadan baskılar gelmesine gerek kalmadan hemen adalet uygulandı mı?

Hiç Zannetmiyorum…

Yine Sıradan Bir Engelliler Haftası Geldi Geçti

Afiş tasarımlarıyla, özlü sözlerle, kısa filimlerle ve kamu spotlarıyla dolu yine sıradan bir Engelliler Haftası klasik etkinlikler düzenlenerek geride bırakıldı.

Sadece Engelliler Haftası değil engellilerde her zaman olduğu gibi geride bırakıldı.

Artık tekrar hatırlanmaları için bir yıl sonraki Engelliler Haftası etkinliklerini bekleyecekler.

Çünkü birileri Sosyal mecralarda yine engelliler için kısa filimler, duygusal afişler, kamu spotları, sosyal mesajlar paylaşarak kendi vicdanlarını rahatlattı ve maalesef bir çok bürokrat seçimlerinde yaklaşmasıyla birlikte engellileri kullanarak adaylık reklamını yaptı.

Peki Ne Olacak Bu Engelliler?

Akılsıza tarif eder gibi detaylıca anlatmaya gerek yok, engelliler için herkesin bildiği ama uygulamada işine gelmediği şeyler yapılacak.

Mesela Kaldırım çalışması mı yapılacak bu çalışmanın yapım aşamasında bir engellide tekerlekli sandalyesi ile birlikte bulunacak, çalışmaları gözlemleyecek, hem de söz sahibi olacak. Engelli kardeşimiz o kaldırımda rahat gidebiliyorsa o hizmet onaylanacak.

Aynı şekilde bir park mı yapılıyor, bir üst geçit mi yapılıyor yada bir hizmet binası mı yapılıyor, eğer bu hizmet alanlarına engelliler rahatça girebiliyorsa o hizmet layıkıyla halka açılacak. AB standartları gibi engellilere uygunluk belgesi almadan hiçbir hizmet yürürlüğe girmeyecek.

Uygunluk belgesini de engelsiz yetkililer vermeyecek, engelli yetkililer inceleyip verecek.

Yani açıkçası bir engelliye sorulacak “kardeşim nasıl bu hizmet alanını rahat kullanabiliyor musun, bir zorluk çekiyor musun, buraya erişebilir misin?” diye. Aksi halde açılmayacak.

Bir kanun mu çıkarılacak, engellilere bir ödeme, bir maaş mı belirlenecek yada buna benzer maddi bir hak mı verilecek işte bunun kararında da engelliler veya birinci derece engelli yakını söz sahibi olacak, hem de öyle göstermelik söz sahibi olmayacak onun imzası olmadan kanun geçmeyecek, önce o razı edilecek.

Kısacası dostlar Güya engelliler için yapılan her hizmeti, engelliler için alınacak her kararı öyle engelsizler kendi kafalarına göre almayacaklar.

Engelliler Kendilerine Engel Olan Her Şeyi Kaldıracak Yetkiye Sahip Olmalı

Eğer engelli bireylere değer verilecekse, kıyıda köşede avunmalık işler vermek yerine, onların hayatını değiştirecek ve kolaylaştıracak her türlü aktiviteye onları da dahil ederek yapılmalıdır.

Örneğin şehirler her yönüyle Engellilere göre dizayn edilmelidir.

Neden öyle söylüyorum çünkü şehir imarları, yolları vs. planları yapılırken bu toplantılarda engellileri göremiyorum da ondan. 50 kişi toplanmış bir karar alıyor içlerinde bir yada iki tane engelli var onlarda alınan kararlarda etkin olamıyorlar hal böyle olunca ortaya engel dolu bir şehir çıkıyor.

Bu gibi toplantıda mimarların ve mühendislerin yanı sıra şehirde ve dezavantajlı varoşlarda yaşayan engelliler ve onların birinci derece yakınlarının çoğunlukta olması gerekmez mi?

Yeri gelmişken Dünya Kent Parkları Başkanı ve 8-80 CITIES’in Kurucu Başkanı Gil Penalosa’nın “Çocuk Gözünden Yaşanabilir Kentler ” sunumundaki “Şehirleri Herkes 30 Yaşındaymış Gibi Tasarlamayın” başlıklı ezber bozan makalemi mutlaka okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Genel anlamda baktığımızda Engelliler için kurulmuş bir çok sivil toplum kuruluşlarının ve kamu kurumlarının başındaki başkanlar, müdürler kısacası bürokratların bir çoğu engelsiz.

Yöneticiler Empati yaparak veya engellileri severek bu işleri yürütmekte zorlanırlar.

En azından bu gibi kurumları başında hayatta zorluk çeken bir engelli veya bir engelli yakını olmalı.

Hiçbir engelliyi veya engelli yakınını, engelsiz biri anlayamaz diye düşünüyorum.

Bu yüzden engellilerin yaşadıklarını engelliler ve engelli yakınları daha iyi bilir.

Engellilere eğer hizmet edilecekse böyle edilmeli ve yapılacak hizmetlerde engellilerde söz sahibi olmalıdır.

Bana göre üç beş engelliye boncuk işleri yaptırmakla, yada engellilerden oluşan bir müzik gurubu kurdurmakla bu işler olmuyor.

Engelliler Haftası Engelliler Bayramı Olmalıdır.

Evet, onların hayata bağlanması için elbette sosyal etkinliklerde lazım ama daha öncesinde hayata bağlanacakları en büyük etken olan yaşadıkları evleri, yolları, sokakları, otobüsleri, maddi durumları iyi olması lazım.

Bunlar halledilince işte o zaman Engelliler Haftası veya günü tüm engelliler için bir bayram gibi geçer

Engelliler yılın her gününde yalnız bırakılmadığında, ezilip itilmediğinde, ötekileştirilmediğinde, engelli diye saklanılmadığında, yada engelli diye alay edilip, darp edilmediğinde Engelliler Haftası Engelliler Bayramı Olarak kutlanır.

En azından devlet bu ortamların sağlanmasında aşırı bir ihtimam ve hassasiyet göstermelidir.

Engelliye yapılan zulme anında müdahale etmeli, en ağır cezayı vermeli ve gereken yaptırımları uygulayarak takip etmelidir.

Öyle suçluları önce serbest bırakıp, sosyal medyadan gelen tepkilerle sonradan göz altına almak adalet değildir.

Yoksa metropollerde balonlu, çiçekli, müzikli, şölenli göstermelik bir Engelliler Haftası etkinlikleri düzenlemek, varoşlardaki evlere hapsedilen, zincirlenen veya dövülen engelliye bir kolaylık ve fayda sağlamıyor.

Sözlerime son verirken başlığımı tekrarlamakta yarar görüyorum

Engelliler Hakkındaki Kararları Neden Engelsizler Alıyor?…

Eğer hal böyle devam ederse;

Üst geçit merdivenlerine tekerlekli sandalye çıkarmaya, kaldırımlardaki engelli yollarına ağaç direk beton dikmeye, normal bir insanın bile tırmanamayacağı gelişi güzel engelli rampaları yapmaya, engelli kaldırımlarına araba park etmeye, üç beş delikanlı!

Vatandaşın engelli birine saldırmasını haberlerden izlemeye ve oturduğumuz yerden klavyeler aracılığıyla eleştirmeye devam ederiz.

Biz böyle devam ettikçe de, Engelliler Haftası veya engelliler günü geldiğinde;

Çiçek böcek vermeye,
Kısa film ve kamu spotu çekmeye,
Sosyal mesaj vermeye,
Tekerlekli sandalyeli afiş tasarlamaya devam ederek bir şeyler yaptığımızı zanneder dururuz.

Vesselam…


engelli aile engelli arabası engelli dansı engelli insanlar engelli koşu engelli raporu engelliler engelliler günü engelliler haftası engelliler haftası okul öncesi engelliler için engelliler için kolay icatlar engelliler için projeler engelliler kısa film engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalar
Yorumlar Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!