Murat BERBER - Ekmek İsrafı Günde 5 Milyon!
Facebook - Murat BERBER Twitter - Murat BERBER Google - Murat BERBER
Murat BERBER
Ekmek İsrafı Günde 5 Milyon!

Ekmek Bizim Kutsalımız Değil mi?…

 

Hemen her yerde Ekmek İsrafı ile karşılaşıyor, Çöpe Atılan Ekmekler gözümüze çarptıkça, çocukluğumuzdan beri kulaklarımızda çınlayan bir yemin aklımıza geliyor “Ekmek Mushaf Çarpsın ki” …

Bu yeminin halk arasındaki etkisine ve önemine öyle inanılır ki, yemini eden kişiye hemen inanılır, çünkü geleneklerimizde bu yemin büyük yeminler arasındadır.

Yeminin içinde garip olan kelime ise ‘Ekmek’tir, öyle mübarektir ki ettiğimiz yeminde Mushaf’tan önce gelir.

Yine alın terimizin ve rızkımızı kazanmanın bir diğer adı ‘Ekmek Parası’dır. Bir çok magazin programlarında sanatçıların ağzından bile duyarsınız ‘Ben Ekmeğimin Peşindeyim’ gibi kutsi söylemler.

Yine çalışmakla ve iş yapmanın zorluğuyla alakalı içinde ekmek geçen bir söylemimiz daha vardır. Eğer çalıştığımız iş zorsa ve geçim sıkıntısı yaşıyorsak o zamanda ‘Ekmek Aslanın Ağzında’ deyimini kullanırız.

Peki zorluklara göğüs geren ve tabiri caizse her işin üstesinden gelen bu anlamda kimseye muhtaç olmayana ne deriz hatırladınız mı? Tabiî ki ‘Ekmeğini Taştan Çıkarır’ söylemini hepimiz kullanırız.

Dilencilerin bile dilenirken ücret miktarını karşısındakine hatırlatmak için kullandığı söylem ‘Allah Rızası İçin Bir ekmek Parası’ değil midir?

Bir çok şiir satırlarında geçen ‘ekmek gibi aziz’ deyimleri de ekmeğin kutsallığından bahsetmektedir.

Yolda yürürken bir ekmek parçası görseniz hemen eğilip kaldırır, ya bir duvarın üstüne yada bir taşın oyuğuna koyarsınız değil mi?

Peki ya ekmeği elimizden yere düşürsek veya bilmeden ekmeğin üstüne bassak ne yaparız? Tabiî ki hemen yerden kaldırır, çok büyük bir günah işlemiş düşüncesiyle pişman bir şekilde ekmeği üç kere öper alnımıza koyarız.

Değerli Dostlar; Bu satırları yazmamın sebebi, aşağıdaki eklediğim ve bizzat kendim çektiğim fotoğraftı.

Bu denli kutsal saydığımız ekmeğe yaptığımız bu muamele ve korkutucu Ekmek İsrafı açıkçası beni korkuttu ve düşündürdü.

 

Ülkemizde günde 5 Milyon ekmek çöpe gidiyor

 

Ne tuhaftır şu dünya, bir yanda çöpe ekmek atanlar, bir yandan çöpten ekmek toplayanlar, bir yanda askıda ekmek uygulaması yapanlar, bir yanda ise çöpe ekmeği atanlar.

Bir işlek caddenin kenarında bulunan, yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz bu çöp konteyneri  içindeki onlarca Ekmek İsrafı bir ailenin bir aylık ihtiyacını rahatça karşılar, daha da ileri gidersem Afrika’da açlığın pençesinde kıvranan bir köy, bu ekmeklerle bir hafta idare edebilir.

Düşünsenize her gün kaç öğün yemek yiyor bunun yanı sıra yemek harici ne kadar abur cubur tüketiyoruz, daha da ilginci her öğünde kaç çeşit yemek yiyoruz ve bu yemeğin hepsini tüketebiliyor muyuz?

Bence yediklerimize ve içtiklerimize gereken hassasiyeti ve kutsallığı göstermiyoruz, bunun en büyük sebeplerinden birincisi şükürsüzlük ve açgözlülük ikincisi ise yediklerimizin yapay yiyecekler olması ve vücut dengemizi dolayısıyla beyin ve düşünce yapımızı bozmasıdır.

 

Ekmek İsrafı Bilinçli Beslenme İle Çözülür Mü?

 

Bilinçli ve organik beslenme her birimize çok uzak bir durum. Bunun içindir ki çevremizdeki her insanda hastalıklar görüyoruz, sağlam insana rastlamak çok zor.

Günümüzde yiyeceğe kutsal bakan ve organik beslenen insanlar artık yok, bu günkü yediğimiz yemeği yarın yemiyoruz. Birileri bu hale gelmemiz için çok çalıştılar ve başardılar.

Son dönemlerde medyada gördüğümüz beslenme uzmanların artık yediğimiz ekmeklerin sağlıksız olduğu yönünde hemfikirler, bunun için tam buğday, tahıllı ve siyez ekmekleri yememizi tavsiye ediyorlar.

Bahsedilen bu ekmeklerden yediğimizde sağlıklı bir şekilde doyduğumuzu hissediyoruz. Kendimden örnek verirsem, bir öğünde bir ekmeği rahatça yiyebiliyorum, lakin tam buğday veya siyez ekmeği olduğunda ise iki dilimden fazla yiyemiyorum.

Bunun sebebine ne derseniz deyin ama bir gerçek var ki bu tür beslenmemde Ekmek İsrafı kesinlikle olmuyor. Ülke olarak duyarlılık gösterilirse bilinçil beslenme ile Ekmek İsrafının önüne geçilebilir.

 

Ülkemizde İsraf Dağları Yükseliyor

 

Yetkililerin yaptığı açıklamalar ise tüyler ürpertici, Maalesef yüzde doksanı müslüman dediğimiz “Ülkemizde günde 5 Milyon ekmek çöpe gidiyor”

Peki bize ne oldu da biz bu düşüncelerden sıyrıldık ve kutsalımız olan ekmeği bu muameleye layık gördük?

Bu sorunun cevabını fazla araştırmaya ve düşünmeye gerek yok, her şey ortada…

 

Bilinçlen, Bilinçlendir, İsrafın Önüne Geç

 

Bazılarımız bu yazımı okuduktan sonra özellikle bayan arkadaşlarımızın aklına “iyide bayat ekmekleri ne yapalım, nasıl değerlendirelim” diye bir soru gelebilir.
Bu soruyu da düşünerek Google arama motoruna Bayat Ekmekle Neler Yapılır? diye yazdım ve ortaya güzel tarifler çıktı sizde bu tariflere bakabilir bayat ekmekleri değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca T.C. Toprak Mahsülleri Ofisinin Ekmeğini İsraf Etme adı altında yayınlanmış muhteşem bir bilinçlendirme ve kampanya sitesi mevcut. Bu siteyi ziyaret ederek bilinçlenebilir, kampanyalara katılabilir, çevrenizi de bu konuda bilinçlendirebilirsiniz.


bayat ekmekle neler yapılır çöpe atılan ekmek günah mıdır? dünyada ekmek israfı ekmeğin kültürümüzdeki yeri nedir ekmek Ekmek İsrafı ekmek israfı 2020 ekmek israfı afiş ekmek israfı nedir ekmek israfı verileri günde kaç ekmek çöpe gidiyor türkiye
Yorumlar Yorum Yap

Mert Kılıç


Emeğinize sağlık güzel bir konuya değinmişsiniz tebrik ederim


22:40, 21 Aralık 2020