Murat BERBER - E-Ticaret Siteleri için Blog Açmanın Önemi
Facebook - Murat BERBER Twitter - Murat BERBER Google - Murat BERBER
Murat BERBER
E-Ticaret Siteleri için Blog Açmanın Önemi

E-ticaret siteleri, online dünyanın dinamiklerini iyi bir şekilde anlamalıdır.

Ancak bu şekilde satışları arttırarak e-ticaret sitesinden gelir elde etmek mümkün olur.

Bu da daha fazla siteye trafik çekmek ve daha fazla müşteri kazanmak anlamına gelir.

E-ticaret sitesinde daha fazla ziyaretçi çekmek ve satışları arttırmak için bazı yöntemler izlenebilir.

Blog açmak da bu yöntemler arasında yer alır.

Bu yazıda e-ticaret sitesinde blog açmanın faydaları konusundan bahsedeceğiz.

1. Anahtar Kelimelerde Sıralanmaya İzin Verir

Anahtar kelimeler, dijital pazarlamanın en önemli öğesini oluşturur. Anahtar kelime çalışması olmadan herhangi bir internet sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması mümkün olmaz. Bu durum e-ticaret siteleri için de geçerlidir. Blog açarak e-ticaret sitesiyle ilgili anahtar kelimelerine odaklanmak mümkün olur. Arama motorları da anahtar kelimelere göre sitenizi sıralayabilir.

2. Daha Fazla Ziyaretçi Çekebilirsiniz

Son yıllarda içerik üretimi dijital pazarlama çalışmalarının en önemli aşamasını oluşturur. Ziyaretçileri ilgi çeken içerik sunan siteleri daha fazla ziyaret etmektedir. E-ticaret sitesinde de ürünlerle ilgili blog içerikleri oluşturarak daha fazla kişiyi siteye çekmek mümkün olur.

3. SEO Çalışmalarına Yardımcı Olur

SEO olarak da bilinen arama motoru optimizasyonu, internet sitelerinin daha görünür olmasına izin verir. E-ticaret sitesinin arama motorunun ilk sayfalarında çıkması, daha fazla kişinin o siteyi ziyaret etmesi anlamına gelir. Blog sayesinde SEO çalışmasını yapmak daha kolay olacaktır. Ayrıca farklı blog yazılarıyla farklı anahtar kelimeleri hedefleyerek daha etkin SEO çalışması yapılabilir.

4. Müşterilerle İletişim Kurmaya İzin Verir

Blog sayesinde hem mevcut müşteriler hem de potansiyel müşterilerle iletişim kurmak mümkün olur. Müşteriler, blog yazılarının altına yorum bırakabilir. Aynı zamanda beğendikleri blog yazılarını sosyal medya hesaplarında da paylaşabilirler. Bu da tek bir müşteri sayesinde daha fazla kişiye ulaşmak anlamına gelir.

5. Dönüşüm Oranlarını Arttırmaya Yardımcı Olur

E-ticaret sitesinde dönüşüm oranı oldukça önemli bir kavramdır. Dönüşüm oranı, siteyi ziyaret eden kaç kişinin ürün satın aldığını ifade der. Eğer insanlar siteyi ziyaret edip ürün satın almıyorsa dönüşüm oranı düşük olacaktır. Karlılık için dönüşüm oranlarının yüksek olması gerekir. Blog sayesinde ürünlerin faydaları anlatılarak daha fazla kişi ürünleri almaya teşvik edilebilir.

6. Uzman Bir Marka Olarak Görünmenizi Sağlar

Birçok durumda ürünlerle ilgili blog yazıları o ürünün nasıl kullanılacağını açıklar. Bu da sizi uzman bir marka olarak konumlandırmaya yardımcı olur. Eğer sattığınız ürünün ne işe yaradığını biliyorsanız, müşterileriniz size daha fazla güvenecektir. Nasıl kullanılır, ne işe yarar gibi ürünlerle ilgili blog yazıları daha fazla müşteri kazanmanıza yardımcı olabilir.

7. Dijital Pazarlama Çalışmalarını Destekler

Dijital pazarlama çalışmaları birden fazla adımdan oluşan detaylı bir süreçtir. Başarı için her adımın birbirini desteklemesi gerekir. Sadece SEO uyumlu ürün açıklaması oluşturmak size fayda sağlamayacaktır. Benzer şekilde sadece e-posta pazarlaması da tam olarak fayda sağlamayacaktır. E-ticaret sitesinde blog açarak tüm çalışmaları birbirine bağlayabilirsiniz. Önemli olan entegre bir dijital pazarlama stratejisi belirlemektir. E-ticaret sitesinde yer alan blog da bu entegre yaklaşımın ayrılmaz ve önemli bir parçasını oluşturur.

8. Sattığınız Ürünleri Tanıtabilirsiniz

Reklam yapmadan ürün satışlarını arttırmanın zor olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak ilk aşamada reklam için yeterli bütçeniz olmayabilir. E-ticaret sitenizin blog bölümü ürün tanıtımı yapmak için harika bir ortam sunar. Bu tanıtımı yaparken ek bir ücret ödemeniz de gerekmez. Blog bölümünü bir tür ürün reklamı yapma alanı olarak kullanabilirsiniz.

9. Sitenizi Tanıtmanıza Yardımcı Olur

E-ticaret sitesinin arama motorlarında üst sırada yer alması zaman alabilir. Ancak sitede yer alan blog sayesinde bu süre önemli ölçüde kısalacaktır. Blog sayesinde e-ticaret sitenizi daha geniş kitlelere tanıtmanız mümkün olur. Belirli bir konuda bilgi almak isteyen ziyaretçiler, ilgilendikleri ürünü de sattığınızı görünce ürünü sizden almayı tercih edebilirler.

10. Satışları Arttırmayı Destekler

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda e-ticaret sitesinde blog açmanın en önemli yararı satışları arttırmaktır. Blog içerikleri sayesinde trafiğiniz artacağı için daha fazla kişiye erişirsiniz. Bu da daha fazla kişinin ürünlerinizi görmesi anlamına gelir. Hemen o an satın alma yapmamış olsalar bile ilerleyen dönemde ürüne ihtiyaç duyduklarında sizin e-ticaret siteniz akıllarına gelir.


e-ticaret siteleri blog açmak
Yorumlar Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!