Murat BERBER - Dropshipping Nedir ?
Facebook - Murat BERBER Twitter - Murat BERBER Google - Murat BERBER
Murat BERBER
Dropshipping Nedir ?

Dropshipping genel anlamıyla E-Ticaret kapsamında benimsenebilecek bir satış modelidir ve pek çok konuda avantajlar sağlar.

Son dönemde dropshipping modeline gösterilen ilgi muazzam derecede artış göstermiştir.

Stok yapmadan satış yapma özgürlüğü sunan Dropshipping modeli aracılığıyla ekstra maliyetlerden,

kurtulmak ve yüksek enerji harcamadan kazanç elde etmek isteyenler adına en iyi çözüm önerisidir.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping, stoksuz satış anlamına gelmektedir ve günümüzde en çok tercih edilen E-Ttcaret satış modellerinin başında gelir. E-Ticaret yapan firma, site üzerinden gelen siparişleri, tedarikçi firmalara yönlendirerek burada sadece aracı olma rolünü üstlenir. Böylelikle stok yapılmadan, tedarikçi firma üzerinden satış yapılmış olacaktır. 

Dropshipping yapacak girişimcilerin özellikle piyasa analizi ve satış rakamları konusunda istatistiki verileri doğru takip etmesi gereklidir. En nihayetinde satılacak ürüne talep gelebilmesi ve bununla birlikte satılan ürünlerden gerçek bir kar elde edilebilmesi için, özellikle rakip firmaların yaptığı satışların doğru tahlil edilmesi oldukça önemlidir. Tedarikçi firmanın satış fiyatından yüksek bir rakam ile satış yapılacağından, köprü olma niteliğine sahip olunacaktır. Gelir, gider ve maliyet tablolarının doğru ve profesyonel şekilde hazırlanmalıdır.

Dropshipping’e nerden başlamalıyım;

 

Öncelikli olarak tedarikçi firmanın belirlenmesi ve ürün tedarik edilmesi konusunda bu firmaya ya da firmalara güvenilmesi gerekmektedir. Bu güven ilişkisinin tesis edilmesinin hemen ardından tedarikçi firmaların satış rakamlarına kar marjı eklenerek, E-Ticaret siteniz, pazaryerleri ya da sosyal medya aracılığıyla satışa başlayabilirsiniz. Bu durumda satılacak ürünlerin stok yapılmasına gerek yoktur, çünkü tedarikçi firma bunu zaten üstlenmektedir. Bu durum en genel anlamıyla E-Ticaret girişimcisinin tedarikçi firmasının deposu üzerinden satış yapacağı anlamına gelecektir.

 

Dropshipping yapabilmenin en kestirme yolu için öncelikli olarak bu modelin benimsenebileceği bir E-Ticaret işletmesi fikrine sahip olmak gereklidir. Bu konuda kesin karar vermeden önce iyi bir Pazar araştırması yapılmalıdır ki işletmenin ne denli uzun bir ticari yaşama sahip olacağı ile doğrudan ilişkilidir. Yapılacak araştırmalar içerisinde sağlıklı karar verilebilmesi adına hangi pazara, kime hizmet edileceğinin netlikle belirlenmesi de son derece kritik bir önem arz edecektir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, benimsenen ticaret modelinin alıcı ve satıcı arasında köprü kurmaya yönelik olacağından, sadece satış konusunda değil, satılacak ürünün tedarik edilmesi konusunda da özel olarak kafa yorulması gerekliliğidir.

 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu şüphesiz ki satılacak ürünlerin kalitesi konusunda tedarikçi ile kurulan ilişkidir. Ürünler ile doğrudan temasın sağlanmıyor oluşundan bazı durumlarda neyi sattığınızı bilemez bir pozisyona gelinebilir. Aksiliklerin yaşanmaması adına tedarikçi firma ile güven esasına dayalı ilişkilerin kurulması ve tedarikçinin de kar edeceği konusunda ikna edilmesi gerekmektedir.

Dropshipping Avantajları

Dropshipping özellikle daha az sermaye ihtiyacı ya da daha az finansman desteği gerektirdiği için yeni başlayanlar için benimsenen bir ticaret modeli olmakla birlikte, özellikle girişimcilere sağladığı kolaylıklar son derece geniştir. Bu ticari model aracılığıyla satılmak istenen ürünün önceden stok yapılacak ölçüde satın alınması ve bunun üzerinden satış yapılması gerekmeyecektir. Bu durumda doğal olarak satın alınan ürünlerinde elde kalmasını önleyecek ve gelen talep doğrultusunda satış yapılacaktır.

Pek çok avantajı aynı anda bünyesinde barındıran Dropshipping modelinin sağladığı bazı ve en belirgin avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Ürün stoğu yapmadığınız için depo ihtiyacı duyulmayacaktır.
  • Depo ihtiyacı duyulmadığından, bu alanda çalışacak personele de ihtiyaç duyulmamaktadır. Dolayısıyla personel maliyeti ortadan kalkacaktır.
  • Stok ile ürün alınmadığından, satış konusunda çok geniş bir yelpaze ile hizmet sağlanabilir.
  • Fiziki herhangi bir işlem yapılmadığından, internet bağlantısının olduğu her yerden satış işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir.
  • Ürün tedarik edilmesi adına yüksek bir sermayeye ya da finansman desteğine ihtiyaç duymadan başlangıç itibariyle yüksek bir sermaye koyulmasına gerek yoktur.
  • Kargo maliyetleri ya da kargodan kaynaklanan problemlerle ilgilenilmediğinden tüm bunlar tedarikçi firmanın sorumluluğunda olacaktır.
  • Sadece satışını yaptığınız ürünleri tedarikçi firmadan aldığınız için ürününüzün elinizde kalma riski hiç bir zaman olmayacaktır.

Bunlar ve bunlara benzer pek çok avantajla internet üzerinden ticaret yapmaya olanak sağlayan Dropshipping modeli ile kazanç elde edebilmek son derece kolay olmakla birlikte, risk de aynı oranda düşük olacaktır.


dropshipping nedir
Yorumlar Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!