Murat BERBER - Cüzdanınız Çalındığında İlk Yapacağınız Önemli Şeyler Nelerdir?
Facebook - Murat BERBER Twitter - Murat BERBER Google - Murat BERBER
Murat BERBER
Cüzdanınız Çalındığında İlk Yapacağınız Önemli Şeyler Nelerdir?

Cüzdanınıza iletişim bilgilerinizi koyuyor musunuz?

 

Değerli dostlarım, daha önceden Cüzdan Çalınması gibi böyle bir yazı yazmayı planlamamıştım. Madem ki blogumun açıklama yazısında Tüm deneyimlerim ve hayat tecrübem yazıyor o halde bende deneyim ve hayat tecrübemi yazayım dedim.

Hayat tecrübem diyorum çünkü tahmin ettiğiniz gibi cüzdanımı çaldırdım ve yaklaşık iki ay geçmesine rağmen hala bazı kimliklerim ve evraklarım elime ulaşmadı. Bu hırsızlık durumu her aklıma geldiğinde hala sinir oluyor, insanlık hali “Ah şu hırsızı bir elime geçirsem” diye söylenip duruyorum…

Yaşadığım bu talihsiz durumu, sizin yaşamamanızı canı gönülden temenni ediyor, böylesi bir durumdan mağdur olan ve olacak insanlara bir nebze faydam olacağını düşünerek tecrübemi sizinle paylaşıyorum…

İlk başta belirtmeliyim ki (ben yapmadım ama siz yapın) cüzdanınızın içine iletişim adresinizi bırakın, yani bir cep telefonu numarası, bir mail adresi gibi… Bu durumda cüzdanınızı birisi bulursa size haber versin. Bunu da önemli bir not olarak düşmek isterim.

Gelelim konumuza; Nasreddin Hoca’nın damdan düşme fıkrasını hepimiz biliriz, bilmeyenler ve merak eden arkadaşlar BURAYA bakabilirler…

Bende bu fıkradan yola çıkarak İnşallah olmaz ama şayet bir gün sizde benim gibi cüzdanınızı kaybeder veya çaldırırsanız bu yazdıklarımı aklınıza getirmenizi isterim. Başınıza böyle bir durum geldiğinde bu yazımdan faydalanacağınıza inanıyorum. Nede olsa başımdan geçti ve bana tecrübe oldu 

 

Hırsızın hiç mi suçu yok?

 

Başta şunu belirtmek isterim ki; Cüzdanınız çalındığında, toplumun bu olaya bakış şekli sizi oldukça şaşırtabilir, öncelikle toplumun bu duruma bakış açısına hazırlıklı olmalısınız. Ülkemizde cüzdanı çaldıran veya kaybeden biri, salak ve aklı başında değil muamelesi görürken, hırsızın haklı olma paya baya yüksektir, zaten kimse sizden yana değildir.

Siz siz olun olayı ilk yaşadığınızda kimseden akıl istemeyin, her önünüze gelen meraklı işgüzarlara derdinizi veya haklılığınızı anlatmaya çalışmayın.

 

Cüzdanın Nerede Çalındığı veya Kaybolduğu Önemli midir?

 

Cüzdan çalınması halindeki bu durum önem arz etmekte ve cüzdanınızın bulunmasını kolaylaştırmaktadır. Cüzdanınızın olmadığını hissettiğiniz anda zaman hızla işlemeye başlamakta akıldan bir sürü olasılıklar geçmektedir.

Cüzdanınızın kayıp olması veya çalınması durumunda mekan, zaman varsa araç durumu veya sizin seyir  durumuz çok önemlidir. Çünkü bu durumların her hangi birinde farklı davranışlar, farklı işlemler ve yollar izlemelisiniz. Ben olası bir kaç senaryoyu ve yapmanız gerekenleri aşağıya açıklamalı bir şekilde yazmaya çalışacağım.

Zaman ne, burası neresi?

Cüzdanınız çalındığında yapacağınız ilk şey, zamanı ve yeri öğrenmektir yani saat kaç ? Burası neresi? Nereden geliyorum, nereye gidiyordum, cüzdanımda ne vardı?… Gibi sorular çok önem arz etmektedir. Bu bilgiler ileriki işlemlerde mutlaka lazım olacak.

Örneğin sabah evden çıktım, Üsküdar’daki sınava gidiyorum saat 09:30 yer: Ümraniye Santral gibi. Bu durum bütün cüzdan kaybetme ve çalınma işlemleri için geçerlidir.

Bu sorular aklınıza “yok artık, o kadarda değil” gibi şeyler getirebilir ama bilmenizi isterim ki, profesörde olsanız nutkunuzun tutulduğu zamanlar vardır. Bu durum onlardan biridir. Telefon dolandırıcılarına parasını kaptıran ve “Nasıl oyuna geldim bilmiyorum” diyen Prof.Dr.Canan Karatay hoca örneğini hatırlatmak isterim.

 

Cüzdan Çalınmasında Olası Senaryolar…

 

Cüzdanın Otobüste Çalınması veya Kaybolması

Örneğin otobüste cüzdanınızı kaybettiniz veya çaldırdınız, ilk yapacağınız iş cüzdanınızın olmadığı aklınıza geldiğinde, zaman çok geçmediyse, filmlerdeki gibi bir taksi tutup “şu otobüsü takip et” demenizdir. Bir sonraki durağa gelmeden otobüsü yakaladıysanız, bulma olasılığınız bir hayli yüksektir.

Bu durumda hemen şoföre durumu izah etmelisiniz ve ilk olarak oturduğunuz yeri kontrol etmelisiniz. Toplu taşıma araçlarında cüzdan kaybetme, çaldırma durumlarında genelde şu olası durumlar olmuş olabilir;

  1. Senaryo: Siz otobüsten indikten sonra biri cüzdanınızı bulmuş ve şoföre vermiştir, sizde durumu şoföre izah edip şoförden cüzdanınızı alabilirsiniz. (o zaman çok şanslısınız) Şayet otobüste bulamazsanız şoföre durumu yine bildirin ki oda hareket amirliği ile irtibat kurarak durumu aktarsın.
  2. Senaryo: Sizden sonra biri cüzdanınızı almış ve ilk durakta otobüsten inmiştir, bu durumda cüzdanı alan basit bir hırsızsa, cüzdandaki para durumunu kontrol ettikten sonra cüzdanı çöp kutusuna veya tenha bir çalılığa yada bir köşeye atmıştır. Bu senaryoda o durağın çevresini iyice araştırmalısınız. Duraktaki bulananlara ve çevredeki esnafa mutlaka sormalısınız, gerekirse esnafa ad, soyad ve telefon numarası gibi bilgilerinizi bırakmalısınız.
  3. Senaryo: Cüzdanınızı alan hırsız cüzdandaki paraları almış veya para bulamayınca banka kartları için en yakındaki bankamatiğe giderek şansını denemek istemiştir.

Yukarıda bahsettiğimiz senaryolar en sık yaşanan durumlardır ve genelde cüzdanı çalan şahıslar bu durumlara başvurur. Unutmayın panik olan siz olursunuz hırsızlar genelde gayet soğukkanlıdırlar çünkü muhtemelen ilk işleri siz değildirsiniz.

 

Cüzdan Çalınması Halinde İlk Yapılacak İşler Nelerdir?

 

Biliyorum zor ama soğuk kanlı olun çünkü cüzdan çalınması durumunda ilk yaşayacağınız şey, korku, şüphe ve inanmama durumudur. Sonrasında yaşadığınız bu durumlar yerini öfkeye ve lanet okumaya bırakır.

Dilerseniz maddelere halinde böyle bir talihsiz olay vuku bulduğundan neler yapacağınızı maddeler halinde sıralayalım.

1- Saat kaç ? Burası neresi ? Nereden geliyorum, Nereye gidiyordum, cüzdanımda ne vardı ? sorularına cevap ver ve bir yere not al.

2- İlk iş olarak banka kartlarını hemen iptal et, varsa paso veya yolcu taşıma kartlarınızı 153 no’lu telefonu arayarak kullanıma kapatın.

3-155 polis imdat’ı ara ve durumunu anlat. Büyük bir ihtimalle seni en yakın karakola yönlendirecekler, lakin bil ki sen polisi bunun için aramadın, terör olaylarında bilgilerinin kullanılması durumunda 155 telefonuna gelen her ihbar ve aramanın kaydı tutulur, bu yüzden olası bir terör durumunda kendini ispatlayacak bir durumu kaydetmiş olursun.

4- Bütün yapılacak işler şuanda tamam şimdi sıra kendini sakinleştirmeye ve şok halini atlatmaya geldi, müsait bir yere otur ve on dakika olayı değerlendir notlarını gözden geçir, yaptıklarını düşün ve 10 dakika sonra bir yakınını ara, mümkünse yanına gelsin.

5-Cüzdanını çaldırdığın mıntıkayı öğren ve o mıntıkaya bağlı karakola başvur ve durumunu anlat. Buradan sonrasında polis tutanaklar tutacak ve sana durumu bildiren bir belge yani İfade Tutanağı verecek, bu tutanağı saklamalısın bu tutanak bundan sonraki işlemlerde sana yardımcı olacak önemli bir evraktır sakın kaybetme…

6- (Cüzdanınızın içinde telefon numaranızın olmadığını farz ederek söylüyorum) Varsa sosyal medya hesaplarınızı açık tutun ve cüzdanınızın çalındığını sosyal medya hesaplarından yakınlarınıza duyurun, çalınan yeri ve saati yazın.

 

Sosyal Medyada Paylaşım Önemli

 

Her önümüze geleni sosyal medyada paylaşan bir millet olarak, aksine paylaşılması gereken bazı önemli şeyleri paylaşmıyoruz. Belkide yukarıda belirttiğim gibi küçük düşürülme ve alay konusu olma korkusu bu tür paylaşımlarımızı engelliyor. Aksine cüzdan çalınması gibi bu tür durumlarda ben paylaşılmasını tavsiye ediyorum; Cüzdanınızı çalanlar veya bulanlar adınızı ve soyadınızı mobil veya bilgisayardan internette aradığında sizi kolaylıkla bulabilmeliler. Empati yaparsak ben bir cüzdan bulsam hemen ad ve soyadı internette aratır bulduğum isimlere cüzdanınız bende diye mesaj yollarım.

İşte böyle bir durumda büyük bir ihtimalle sizi sosyal medyadan bulabilirler, örneğin facebook’a Muzaffer Çevik yazdığınızda benim gibi onlarca aynı isime denk gelinebilir ve profil resminizde olmaya bilir, bu durumda cüzdanınızı bulan kişi sorumluluk sahibi bir arkadaşsa, hesapların birkaç tanesine bakarak size ulaşmak isteyecektir.

Bunun için diyorum ki cüzdanınızın çalındığını paylaşın. Bu durum tecrübeyle sabittir; Cüzdanı çalınan bazı arkadaşlara hırsız sosyal medya yoluyla ulaşmış cüzdanı falanca yere attığını söylemiştir. Bunun için sosyal medya önemlidir.

Değerli arkadaşlar bu yazımızda cüzdanınızın çalınması halinde hangi durumlarla karşılaşacağınızı ve ne yapmanız gerektiğini elimden geldiği kadar yazmaya çalıştım. Umarım faydalı olabilmişimdir. Şayet benim unuttuğum, eksik gördüğünüz veya eklemek istediğiniz bir şey varsa lütfen iletişim veya yorum bölümünü kullanarak bana ulaşınız.

Ayrıca bu konuyla paralel bir durum olan Çalınan ve kaybolan kimlikler, ehliyetler, pasolar için gerekli belgeler evraklar nedir, nereden ve nasıl çıkartılır? Nerelere başvurulur ve sizden hangi evraklar istenir konusunu Kayıp, Çalıntı Kimlikler Nasıl Çıkartılır, Hangi Evraklar Gereklidir? isimli yazımda anlatmaya çalıştım.

Neden ayrı bir yazıda yazdın ki diye düşünebilirsiniz. Lütfen yanlış anlamayın link vererek sizi sitede tutmaya çalışmıyorum, ancak altına devam etseydim daha çok uzun olacaktı, sizde okumaktan sıkılacak ve kafanız karışacaktı. Bende farklı bir başlıkla anlatmaya çalıştım. Lütfen faydalı bulduğunuz yazıları paylaşmayı ve tavsiye etmeyi unutmayınız.


çalıntı cüzdan cüzdan çaldırmak cüzdan çalınması cüzdanın kaybolması
Yorumlar Yorum Yap

Emin Yüksel


Umarım yurdum insanı bu gibi bir durumla karşı karşıya kalmaz. Öngörülemeyen bir sebepten ötürü böyle bir durumla karşılaşırsa dikkat edilmesi gereken en can alıcı noktalara değindiğiniz bu içerik için teşekkürler.


22:35, 21 Aralık 2020

Admin


[…] belki gelebilir diye, cüzdan kaybetme olayını, yaşadıklarımı ve neler yapılabileceğini “Cüzdanınız Çalındığında İlk Yapacağınız Önemli Şeyler Nelerdir” başlığı altındaki bir makalede topladım okumanızı […]


22:34, 21 Aralık 2020

Gülderen Şimşek


Yazınız güzeldi mantıklıydı..Özellikle , sizin bir anlık dalgınlığınızı fırsata çeviren o hırsız karşısında , birde dediğiniz gibi ‘salak’ muamelesi yapılması,polislerin gülmesi falan..Sosyal medya fikriniz de gayet mantıklı… Teşekkürler..


22:34, 21 Aralık 2020

Hüseyin Bötoy


bu düzende kimin eli kimin cebinde belli değil


22:33, 21 Aralık 2020